Drukarnie Różne

Coroczne spotkanie z OZGRAF-EM

Tradycyjnie, bo już po raz trzeci, Olsztyńskie Zakłady Graficzne na corocznym spotkaniu z wydawcami wręczyły nagrody swoim klientom za wyróżniające się i drukowane u siebie pozycje.


Książki oceniane są w trzech kategoriach: “Dobra i wymagająca książka”, “Wydarzenie wydawnicze” i “Książka dla dzieci” a wybiera je jury, w skład którego wchodzą redaktorzy: Dorota Koman, Roman Czejarek, Piotr Dobrołęcki, Andrzej Palacz; prof. Janusz Górski (gdańska ASP) i prezes OZGRAF Piotr Ciosk. Jury wybiera książki podczas Warszawskich Targów Książki, a uroczystość wręczenia stosownych statuetek rozpoczyna konferencję-spotkanie towarzyskie organizowane przez olsztyńską drukarnię w różnych miejscach Warmii i Mazur. W tym roku spotkanie zorganizowano w uroczym zakątku Warmii, w hotelu Masuria w Łukcie nad jeziorem Isąg.

A oto wyniki konkursu:

DOBRA I WYMAGAJĄCA KSIĄŻKA

Grand Prix
– Wydawnictwo ITEM Publishing – Leonardo da Vinci, Mechanika człowieka

Wyróżnienia
– Wydawnictwo Muchomor – Lustra Johanny

Pozostałe książki nominowane w tej kategorii:
– Wydawnictwo Prószyński Media – Krafftówna w krainie czarów
– Wydawnictwo SBM – Polska Podróże marzeń
– Wydawnictwo Marginesy – Gustaw i Ja

WYDARZENIE WYDAWNICZE

Grand Prix
– Wydawnictwo Media Rodzina – Pan Tadeusz

Wyróżnienia
– Wydawnictwo Rosikoń Press – Szlak Nadziei
– Wydawnictwo Kreacja Pro – Nowy Poczet Władców Polski

Pozostałe książki nominowane w tej kategorii:
– Wydawnictwo Fronda – Jan Kulczyk
– Wydawnictwo Studio Emka – Money. Mistrzowska gra.

KSIĄŻKA DLA DZIECI I…

Grand Prix
– Wydawnictwo Tako – Czerwony Kapturek

Wyróżnienia
– Wydawnictwo Bajka – Dawniej czyli drzewiej
– Wydawnictwo Wytwórnia – Co słychać?

Pozostałe książki nominowane w tej kategorii:
– Wydawnictwo Multico – O rety! Przyroda
– Wydawnictwo Dwie Siostry – Pięciu Nieudanych
– Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne – Chcę mieć przyjaciela
– Wydawnictwo Sonia Draga – O króliku, który chce zasnąć

O pracach jury opowiedział Piotr Dobrołęcki, wybór książek uzasadniał Andrzej Palacz. Nagrody wręczał prezes OZGRAF Piotr Ciosk.

Tematem tegorocznej konferencji były trendy na europejskim rynku wydawniczym. I tak Jiri Zlamany z firmy Peyer Graphic przestawił ofertę materiałów pokryciowych, Robert Kuczera z firmy Michael Huber Polska i Sławomir Iwanowski z firmy Kodak Polska mówili o ogólnej sytuacji na krajowym i światowym rynkach wydawniczych. Johan Paullson (szwedzkie wyd. Na Forlah) mówił o działaniach, jakie doprowadziły do pewnego sukcesu oficynę edukacyjną, której jest współwłaścicielem. Z największym jednak zainteresowaniem spotkało się wystąpienie red. Urszuli Pawlik (krytyk literacki, tłumaczka literatury niemieckiej), która przedstawiła niemieckie przykłady promocji czytelnictwa. Jak się okazuje, w Niemczech nie jest tak źle z czytelnictwem, jak w Polsce. Szczególnie sporym zainteresowaniem cieszy się tam literatura historyczna, a to dzięki rozsądnej formie nauczania historii w szkołach, polegającej nie na wkuwaniu dat i faktów, a próbie zainteresowania uczniów wydarzeniami i postaciami z historii.

Spotkania organizowane przez OZGRAF pełne są wydarzeń sportowych. Nie zabrakło ich również w tym roku. Rozegrane zostały zawody w tenisie i grze w kręgle.

A co w samych Olsztyńskich Zakładach Graficznych OZGRAF S.A? Właściciel drukarni Waldemar Lipka zdradził, że podpisał wstępną umowę na zakup działki w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku ruszy tam budowa nowego, na miarę XXI wieku zakładu. A z najbliższych planów, to w drukarni wkrótce stanie nowa linia do produkcji książek w oprawie klejonej.
(info ap)

Dodaj komentarz