Festiwale literackie Kiermasze książek

Szczeciński Plener Literacki “Odkryj Książkę na Nowo”

W ostatni weekend czerwca na Jasnych Błoniach odbędzie się Szczeciński Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Nowe miejsce tej coraz intensywniej rozwijającej się imprezy czytelniczej z ofertą kilkuset tytułów 60 wydawnictw sprzyjać będzie odpoczynkowi i spotkaniom z blisko 30 ciekawymi autorami.


Tu w cieniu platanów chwilę oddechu przed kolejnymi podróżami znajdzie gość specjalny Pleneru Wojciech Cejrowski, który nie tylko wystąpi na scenie, ale też całą sobotę na swoim stoisku poświęci na spotkania z czytelnikami. Inny znany dziennikarz i podróżnik Jarosław Molenda opowie publiczności o tym, jak łączyć podróże z historią. Historyczne tło bardziej odległych i bliższych wydarzeń ważnych dla Polski przedstawi były minister sprawiedliwości Jan Piątkowski. Lokalnego kolorytu dodadzą wydarzeniu autorzy piszący o Szczecinie: Leszek Herman, autor powieści sensacyjnych, Marek Stelar autor trzech powieści kryminalnych osadzonych w tym właśnie mieście i Roman Czejarek, dziennikarz, fotograf, autor „Sekretów Szczecina”. Dorotę Schrammek będzie można osobiście zapytać o to, czy bohaterowie jej powieści, których akcja toczy się w Szczecinie i regionie nadmorskim, są fikcyjni. Plener odwiedzi także „królowa polskich seriali” Ilona Łepkowska, która – jak mało kto – zna kulisy świata show-biznesu i opisuje go z wielkim talentem, przenikliwością i humorem. Wyśmienity humor towarzyszyć będzie zapewne też uczestnikom spotkania ze znanym rysownikiem i satyrykiem Henrykiem Sawką. Na dreszczyk emocji jak zawsze mogą liczyć czytelnicy kryminałów i thrillerów, m.in. wielbiciele książek Krzysztofa M. Kaźmierczaka, Piotra Rozmusa, a także Ewy Ornackiej, współautorki pierwszej w Polsce reporterskiej książki o kulisach przestępczości zorganizowanej. W czasie Pleneru królować będą książki obyczajowe, zaproponowane przez Ninę Majewską-Brown, Annę Sakowicz i Sylwię Trojanowską. Na poezję też zawsze znajdzie się czas i miejsce, szczególnie jeśli są to wiersze autorstwa tak barwnych postaci, jak Mirosława Szychowiak czy Krzysztof Mich.

Ważnym punktem programu Pleneru będzie jak zwykle ogłoszenie nazwiska laureatki piątej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA, przyznawanej przez „Kurier Szczeciński”. Wszyscy zainteresowani będą też mogli wziąć udział w spotkaniach z nominowanymi do tegorocznej Nagrody autorkami: Anną Janko, Katarzyną Gondek, Magdaleną Kicińską, Renatą Lis oraz <b<agatą b=”” tuszyńską<=””>.

Nie zapominano o najmłodszych czytelnikach – warsztaty i spotkania dla dzieci przez trzy dni poprowadzą autorki: Wioletta Piasecka oraz Iza , a także ilustrator Artur Nowicki.

Swoje książki w promocyjnych cenach zaprezentuje 50 oficyn wydawniczych, m.in.: Agora, Akapit Press, Bellona, Dom Wydawniczy Rebis, Media Rodzina, Muza, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Świat Książki, Wydawnictwo Szara Godzina, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Videograf, Zakamarki i Zysk.

Program >>>

Data i miejsce :
Szczecin, Jasne Błonia
24-26 czerwca 2016
Wstęp wolny

Godziny otwarcia :
24 czerwca (piątek) godz. 11.00–19.00
25 czerwca (sobota) godz. 11.00–19.00
26 czerwca (niedziela) godz. 11.00–17.00

Współorganizatorem Pleneru Literackiego jest Szczecińska Agencja Artystyczna. Za organizację wykonawczą odpowiada Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.
(info Murator EXPO)</b<agatą>

Dodaj komentarz