Odeszli od nas

Nie żyje Danuta Sadkowska

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 11 czerwca br. zmarła Danuta Sadkowska (ur. 1 XII 1932 ), długoletnia redaktorka wydawnictw literatury młodzieżowej.


Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Najdłużej – od 1955 r. do 1993 r. – związana była z Instytutem Wydawniczym „Nasza Księgarnia”, gdzie pełniła funkcję najpierw redaktora a później, od 1973 r. kierownika Redakcji Literatury Polskiej. W latach późniejszych współpracowała z wrocławskim wydawnictwem „Siedmioróg” i łódzkim wydawnictwem AKAPIT PRESS.
Głęboko zainteresowana literaturą współczesną, polską i obcą, była też wrażliwą obserwatorką zjawisk kultury w jej szerokim zasięgu – teatru, filmu, malarstwa. Obdarzona wrażliwością i celnym zmysłem krytycznym, ceniona była za partnerską współpracę z autorami i za szczególny dar przyjaznej inspiracji. Przyczyniła się do wzbogacenia polskiej literatury młodzieżowej o liczne powieści, opowiadania i antologie. Przygotowała do druku pierwsze wydania książek pióra wielu wybitnych pisarzy, wśród nich Heleny Boguszewskiej, Krystyny Siesickiej, Adama Bahdaja, Zofii Chądzyńskiej, Anny Kamieńskiej, Małgorzaty Musierowicz, Ewy Przybylskiej, Katarzyny Witwickiej. Była redaktorką książki Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku – Gustawa Morcinka, zilustrowanej przez Z. Rychlickiego, nagrodzonej w 1963 r. w Konkursie PTWK na Najlepiej Wydane Książki Roku. Współuczestniczyła w tworzeniu programów, a następnie w doborze kolejnych tytułów do popularnych serii Naszej Księgarni „Klub 7 Przygód” i „Złoty Liść”, przeprowadziła je przez trudny okres stanu wojennego, utrzymując ich trwanie, charakter i niezmienną poczytność aż po lata 90.
Pożegnaliśmy Ją w dniu 16 czerwca na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
(Hanna Lebecka)

Dodaj komentarz