Festiwale literackie

Festiwal Pięknej Książki w Rzeszowie za nami

Premierowa odsłona Festiwalu Pięknej Książki w Rzeszowie w ramach Bieszczadzkiego Lata z Książką za nami! Przez cały weekend w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie można było odwiedzić najbardziej cenione wydawnictwa, spotkać się z autorami oraz osobistościami świata kultury i nauki, znaleźć idealną lekturę na lato, wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych i warsztatach oraz obejrzeć niezwykłe wystawy.

W sobotę 11 czerwca godzinie 11:00 odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Bogdana Romaniuka. Otwarciu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu Zaloguj się na Kresach, którego laureatką została pani Dagmara Klein za opowiadanie pt. Matka Boska Czasów Świętego Spokoju.

Pierwszy dzień Festiwalu obfitował w ciekawe debaty m.in.: „Debata o języku – Książka piękna słowem, Czytelnictwo w Polsce. Stan aktualny i perspektywy, czy Piękna Książka. Jak się ją projektuje”. W Saloniku Literackim odbyły się liczne spotkania z autorami i osobistościami kultury m.in: Witoldem Vargasem, Grażyną Jeromin-Gałuszką, prof. Jerzym Bralczykiem, Michałem Ogórkiem, Korą, Kamilem Sipowiczem, Rafałem Olbińskim czy Hanną Bakułą.

Drugiego dnia Festiwalu na panelach dyskusyjnych królowała historia. Poruszano takie tematy jak „Historia polskiego plakatu”, „Kresy w literaturze polskiej” czy „Galicji drogi do niepodległości”. W Saloniku Literackim można było spotkać m.in.: Katarzynę Lengren, Roberta Makłowicza czy Magdalenę Zimny-Louis. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu przeprowadził ciekawe warsztaty kreatywne dla dzieci.

Festiwalowi towarzyszyły wystawy: Wystawa Książki Artystycznej oraz Wystawa Plakatów Rafała Olbińskiego w Dagart Galerie w Millenium Hall. Jeszcze do 30 czerwca można odwiedzić Wystawę Plakatu Teatralnego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Partnerami wydarzenia byli Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów.

Zdjęcie: Spotkanie z Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem
(info Targi w Krakowie)

Dodaj komentarz