Targi za granicą

Instytut Książki 24. Forum Wydawców we Lwowie

13 września ruszyło 24. Forum Wydawców we Lwowie. To obok kijowskiego „Arsenału”, najważniejsze targi książki na Ukrainie, potrwają do niedzieli 17 września włącznie. Od wielu lat towarzyszy im międzynarodowy festiwal literacki, w którym uczestniczą głównie pisarze z Ukrainy, ale także z innych krajów, w tym z Polski. Przez kilka dni cały Lwów żyje literaturą – spotkania odbywają się zarówno w sąsiadującym z targami Pałacu Potockich, jak i w teatrach, księgarniach oraz bibliotekach.


Ukraina jest ważnym krajem z punktu widzenia promocji literatury polskiej. Tamtejsi wydawcy są największymi beneficjentami Programu Translatorskiego ©POLAND. Rocznie na Ukrainie ukazuje się średnio, przy wsparciu Instytutu Książki, piętnaście polskich książek, a ich liczba stale rośnie.

W tym roku, w porozumieniu z lwowskim wydawnictwem Urbino Instytut Książki zaprosił na targi do Lwowa dwoje polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży: Joannę Jagiełło i Grzegorza Kasdepke. Spotkają się ze swoimi czytelnikami w lwowskich bibliotekach, będą także podpisywali książki na targach.

Nakładem wydawnictwa Urbino na Ukrainie ukazały się niedawno Zielone martensy Joanny Jagiełło (a wcześniej Kawa z kardamonem, Herbata z chili, wszystkie w przekładzie Bożeny Antoniak). Grzegorz Kasdepke jest autorem równie chętnie tłumaczonym na ukraiński, Urbino wydało Mity dla dzieci i Wielką księgę uczuć, a wydawnictwo Szkoła z Charkowa – A ja nie chcę być księżniczką.

Instytut Polski w Kijowie zaprosił też do Lwowa reportażystów: Witolda Szabłowskiego (Sprawiedliwi zdrajcy ukażą się w Wydawnictwie Starego Lwa) i Katarzynę Kwiatkowską-Moskalewicz (Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje), którzy będą rozmawiać z czytelnikami o swoich książkach w teatrze Kurbasa. Gościem targów będzie też Ziemowit Szczerek, publikujący w wydawnictwie Tempora.

Dopełnieniem polskiego programu będą m. in. promocje nowych przekładów wierszy Bolesława Leśmiana oraz Jak zostałem pisarzem Andrzeja Stasiuka, a także spotkanie poświęcone pamięci Janusza Korczaka.

Z autorów spoza Polski do Lwowa przyjechali m.in. Philippe Sands – brytyjski prawnik i historyk, Henry Marsh – brytyjski neurochirurga i memuarysta, Peter H. Fogtdal – duński dramaturga, Alysia Nicole Harris – amerykańska poetka, Jan Wagner – niemiecki poeta, Catalin Dorian Florescu – szwajcarski poeta i psycholog rumuńskiego pochodzenia.
(info wg IK)

Dodaj komentarz