Drukarnie

Ośmiokolorowa maszyna drukująca w BZGraf S.A.

W lipcu 20017 roku w Białostockich Zakładach Graficznych została oddana do użytku nowa, 8-kolorowa offsetowa maszyna drukująca z systemem odwracania arkusza KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC. Dzięki jej wdrożeniu moce produkcyjne drukarni w zakresie wielokolorowych prac dziełowych i akcydensowych zwiększyły się o ponad 40%. To czwarta już maszyna z serii KBA Rapida zakupiona przez Białostockie Zakłady Graficzne, a zarazem kolejne w ostatnim czasie rozwiązanie Koenig & Bauer, dedykowane produkcji akcydensowej i książkowej, zakontraktowane przez drukarnię z Polski.


Nowy nabytek zastąpił wysłużoną, 4-kolorową maszynę pełnoformatową KBA Rapida 105 pracującą w BZGraf od 2001 roku. Tym samym białostocka drukarnia poczyniła kolejny, istotny krok w realizowanym od dłuższego czasu procesie modernizacji. Mówi Halina Samotik – dyrektor ds. produkcji i członek zarządu BZGraf: „Obecnie nasz park maszynowy składa się z rozwiązań dwóch dostawców, w tym z 12 zespołów drukujących KBA. Zwiększyliśmy zatem nasz potencjał produkcyjny o cztery agregaty, przy czym nowa maszyna oferuje szereg zalet: najwyższą jakość wydruków, krótki czas narządzania czy wysoki komfort obsługi. W efekcie liczymy na ponad 40% zwyżkę mocy produkcyjnych w druku wielobarwnym”.

Uruchomiona w lipcu br. – po zaledwie 3-tygodniowym montażu i etapie rozruchu – KBA Rapida 106-8 SW4 FAPC to wysoko zautomatyzowana, 8-zespołowa maszyna z systemem odwracania arkusza po 4. zespole drukującym. Maksymalna prędkość przez nią oferowana wynosi 18 tys. ark./h w trybie jednostronnym i 15 tys. ark/h – dwustronnym. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: pakiet do zadrukowywania cienkich podłoży, system w pełni automatycznej zmiany form drukowych, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS, wysprzęglanie zespołów wodno-farbowych, tkaninowe systemy mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych CleanTronic, a także zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe, w tym wielkoformatowy ekran z systemem ErgoTronic ColorDrive.

W nowej maszynie będą realizowane przede wszystkim wielobarwne zlecenia dziełowe, stanowiące gros produkcji wykonywanej przez Białostockie Zakłady Graficzne. Ta działająca od ponad 70 lat drukarnia (od 2011 roku należąca do grupy Kompap SA) specjalizuje się bowiem w wielokolorowych pracach w oprawie złożonej, choć nie stroni też od zleceń jednobarwnych i oprawy prostej (klejonej, szytej oraz zeszytowej). Produkowane są tu m.in. książki, albumy, katalogi i komiksy. „W większości przypadków są to trudne do wykonania prace wielobarwne, wymagające wysokiej jakości wykonania. Dlatego też zakup perfekcyjnie drukującej maszyny offsetowej stał się niezbędny” – dodaje Halina Samotik.

BZGRaf obsługuje przede wszystkim klientów z Polski, chociaż w ostatnim okresie udział produkcji eksportowej wzrósł tu do 20%. „Ze względu na problemy rynku krajowego, zabiegamy o zwiększenie ilości zleceń eksportowych” – dodaje dyrektor ds. produkcji.

Zdjęcie: Grzegorz Szymczykowski, Jan Korenc (obaj KBA CEE), Antonina Kuchlewska, Halina Samotik (obie BZGraf) oraz Jacek Nieszczerzewicz (KBA CEE).
(info PrintinPoland.com)

Dodaj komentarz