Drukarnie

Z Kodakiem w Dimografie

Pierwsza w Polsce naświetlarka Kodak Magnus Q800 z systemem Auto Pallet Loader została zainstalowana jakiś czas temu w drukarni Dimograf z Bielska-Białej. Obok identycznego urządzenia CTP (również marki Kodak), tyle że wyposażonego w system Multi Cassette Unit – stanowi ona obecnie podstawę produkcji form drukowych tej prężniej rozwijającej się drukarni. W swoich ostatnich inwestycjach firma położyła główny nacisk na automatyzację procesów produkcyjnych, jakie mają tu miejsce. Zakup rozwiązań Kodak wpisał się w te działania. Firma wdrożyła również oprogramowanie workflow Kodak Prinergy oraz Kodak InSite Prepress Portal.

Dimograf to nowoczesna drukarnia offsetowa, wykonująca głównie książki, kalendarze, a także – w nieznacznym zakresie – produkty z zakresu szeroko pojętego akcydensu. Zakład prężnie funkcjonuje nie tylko na rynku polskim, ale przede wszystkim europejskim (wydawnictwa spoza Polski stanowią około 80% jego klientów). Od lat Dimograf współpracuje ze zleceniodawcami ze Skandynawii, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Czech. Obecnie eksport usług wynosi tu niemal 50% sprzedaży, zaś całość produkcji szacowana jest na 25 mln egzemplarzy różnego rodzaju produktów rocznie, z czego 18 mln stanowią książki. Swoją działalność firma rozpoczęła w 1989 roku zatrudniając wówczas trzy osoby; obecnie na powierzchni ponad 8000 m2 pracuje tu 250 pracowników. Firma nadal się rozbudowuje i powiększa swoją powierzchnię o kolejne 3000 m2. Nieustannie inwestuje także w introligatornię, a w ostatnim czasie – również w dział CTP.
„Dimograf należy do największych drukarń w regionie, specjalizujących się w produkcji książek (z czego 37% to książki w twardej oprawie, 39% w miękkiej, a 24% w spiralnej) i kalendarzy – mówi Dariusz Mrzygłód, prezes zarządu drukarni Dimograf. -Taka pozycja zobowiązuje nas do nieustannych inwestycji w najnowocześniejsze maszyny. Ponieważ klienci coraz częściej oczekują jak najkrótszych czasów realizacji zleceń, jakiś czas temu postawiliśmy nie tylko na zakupy takich urządzeń, ale także na jak największą automatyzację procesów produkcyjnych. Są one naszą odpowiedzią na oczekiwania rynku oraz klientów. Te założenia nie mogły ominąć działu przygotowalni, bo często ten etap generuje powodzenie i jakość kolejnych etapów produkcji. Dlatego nasze wybory również w tym zakresie były zawsze przemyślane i poddane głębokiej analizie. Tak było również w przypadku niedawnych zakupów rozwiązań CTP”.

(info wg. printinpoland.com)

Dodaj komentarz