Festiwale literackie

Rabka Festival 2018

Kilka tysięcy osób – dzieci i dorosłych –  wzięło udział w się Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej, który otworzył sezon wakacyjny w Rabce-Zdrój.


700 dzieci uczestniczyło w festiwalowych warsztatach, 300 w spotkaniach autorskich, połączonych ze spektaklami teatralnymi w teatrze, 400 w spotkaniach z twórcami w kinie. 28 rodzinnych drużyn ukończyło literacką grę terenową w Parku Zdrojowym.  Ilości uczestników spotkań autorskich, literackich zabaw w „czytelni na polu”, wieczornych czytań książek, w wykonaniu wybitnych aktorów i koncertu finałowego w wykonaniu dziecięcego zespołu „Majeranki” nie da się dokładnie zliczyć, bo nie obowiązywały na nie zapisy. Szacunkowo było to około 4000 osób.

Uczestnikami były nie tyko dzieci, ale także towarzyszący im dorośli, którzy z wielkim zaangażowaniem brali udział w festiwalowych wydarzeniach. Okazuje się, że dobra literatura dziecięca porywa zarówno małych i dużych. Festiwalowi towarzyszył cykl prezentacji dla dorosłych, pod wspólnym hasłem „Co sprawia, że dzieci zostają czytelnikami?”, w trakcie którego specjaliści  – praktycy przedstawili nietypowe formy promocji czytelnictwa. Podczas spotkania zapowiedziano konkurs na „Pomysł promocyjny roku”, który odtąd towarzyszył będzie Rabka Festival. Udział może wziąć każdy, kto wymyśli, zrealizuje i opisze oryginalny pomysł promujący czytelnictwo. Nagrodą jest pobyt z osobą towarzyszącą w Rabce Zdrój, podczas kolejnej edycji Rabka Festival, połączony z możliwością skorzystania z zabiegów SPA, ufundowany przez Uzdrowisko Rabka. Regulamin konkursu zostanie ogłoszony po wakacjach.

Wśród festiwalowych gości ludzie książki, między innymi: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Barbara Gawryluk, Julia Friese (dzięki pomocy Goethe-Institut), Izabella Kaluta, Joanna Krzyżanek, Grzegorz Leszczyński, Eva Lindstrom, Marianna Oklejak, Joanna Olech, Eliza Piotrowska, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak oraz  aktorzy: Anna Seniuk, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski. Połowa festiwalowego programu została zrealizowana przez artystów tworzących na co dzień w Rabce. Ogromną pomocą służyli wolontariusze: studenci Wydziału Polonistyki UJ i Liceum im. Romera w Rabce-Zdrój.

Rabka Festival jest laureatem nagród: Książka Roku IBBY 2017 – za upowszechnianie czytelnictwa, Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015 i Kulturowe Wydarzenie Roku  2015.

Tegoroczna edycja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Rabka – Zdrój. Organizatorem jest Agencja Promocyjna OKO, współorganizatorem  – Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdrój.

(zdjęcie: Maciej Wacławik)
(info Agencja Promocyjna OKO)

Dodaj komentarz