Konkursy

NIKE 2018 przyznana

Tegoroczna Nagroda NIke wręczona. Z finałowej siódemki jury Konkursu wybrało Rzeczy, których nie wyrzuciłem MARCINA WICHY, wydaną przez wydawnictwo Karakter. Książka uzskała też nagrodę publiczności.

Na stronie wydawnictwa tak o niej czytamy: ,,Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się.
W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.. Była trudna. Była odważna.”

W finałowej siódemce autorów walczących o nagrodę za najlepszą książkę roku znaleźli się byli Anna Bikont (Sendlerowa. W ukryciu), Wojciech Bonowicz (Druga ręka), Mikołaj Grynberg (Rejwach), Ewa Lipska (Pamięć operacyjna), Paweł Sołtys (Mikrotyki), Marcin Wicha (Rzeczy, których nie wyrzuciłem) i Jerzy Kronhold (Stance).
Nagrodę literacką Nike przyznano po raz pierwszy w 1997 roku.

Dodaj komentarz