Edytorstwo Wystawy

GALERIA PROZY – nowe miejsce dla sztuki we Wrocławiu

Klub Proza, prowadzony przez Wrocławski Dom Literatury, to miejsce znane wrocławianom z licznych spotkań z pisarzami, festiwali literackich, koncertów i pokazów filmowych. Od lutego działa tu kameralna galeria sztuki.

Galeria Prozy to stała przestrzeń wystawiennicza dla młodych twórców sztuk wizualnych. Prezentowane tu będą ilustracje, rysunki, grafiki oraz fotografia w wykonaniu wrocławskich, bądź związanych z miastem artystów. Założeniem jest pokazywanie przede wszystkim prac tzw. „młodych artystów”, debiutantów, osób tworzących oryginalne projekty, a nie mających szans zaistnieć w dużych galeriach. „Wyznaję zasadę, że na wszystkich ścianach, przy których z jakiś powodów nie można postawić półek z książkami, powinna wisieć sztuka. Mamy takie ściany w klubie Proza, więc postępujemy zgodnie z tą zasadą” – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Przestrzenią galeryjną będzie mieszczący się na drugim piętrze kamienicy w Przejściu Garncarskim 2 korytarz prowadzący do klubu Proza. Co miesiąc będzie nowa wystawa, którą bezpłatnie można będzie oglądać codziennie w godzinach otwarcia klubu (16:30–23:00).

Kuratorką Galerii Prozy jest Katarzyna Śmigielska, wychowanka Pracowni Reja 17 we Wrocławiu, urbanistka, pedagog, absolwentka podyplomowych studiów z malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktualnie kończy również podyplomowe studia z Mediacji Sztuki Współczesnej na tej samej uczelni. Na co dzień pracuje w urzędzie, a także uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, rzeźbi i pisze. W 2017 roku założyła Niezależną Inicjatywę Kuratorską ŁADNE – nieformalną organizację, której działania mają na celu wsparcie artystów z różnych dziedzin sztuki, promocję ich twórczości zarówno przez organizowanie wystaw, jak i publikowanie treści związanych z ich działalnością w Internecie, w tym na specjalnie do tego celu powołanych stronach. Najistotniejszym i najcenniejszym elementem działalności NIK ŁADNE jest fakt, że do wspólnego działania angażują się osoby z różnymi umiejętnościami, dzięki czemu, każde wydarzenie organizowane przez NIK ŁADNE jest wielowątkowe i bogate w scenografię, odpowiednie oświetlenie, muzykę.

W Galerii Prozy jako pierwszą wystawę zobaczymy rysunki Karoliny Buczkiewicz pt. „Kobiety ptaki”. Wernisaż odbył się w piątek 8 lutego.

Karolina Buczkiewicz jest wykładowczynią we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA oraz tatuażystką. Laureatka konkursu Najlepsze Dyplomy ASP Wrocław 2016 (BWA Awangarda), a także zdobywczyni Grand Prix w kategorii formy przestrzenne w 7. Przeglądzie Młodej Sztuki Świeża Krew (organizacja Galeria Socato). Przy wystawie współpracowały kuratorka galerii Katarzyna Śmigielska i Jagoda Malanin – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia, iberystka. Studiowała także na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Porto. Mieszka we Wrocławiu, specjalizuje się w fotografii, wideoinstalacji i rzeczywistości rozszerzonej.
(info WDL)

Dodaj komentarz