Różne Targi Targi w Polsce

Ruszyły XXV Targi Wydawców Katolickich. Przyznano nagrody Feniks

Blisko 180 wystawców z całego kraju bierze udział w XXV Targach Wydawców Katolickich, które odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie od 4 do 7 kwietnia.


Targi Wydawców Katolickich włączają się w realizację hasła duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inne ważne jubileusze, jak np. Rok Stanisława Moniuszki. Organizatorzy targów zauważają też m.in. obchodzoną w ostatnim czasie setne rocznice powstania Konferencji Episkopatu Polski, odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i ustanowienia Biskupstwa Polowego. Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski przygotowano wydarzenia koncentrujące się na osobie i pontyfikacie Papieża z Polski. W trakcie targów odbędą się liczne spotkania ze znanymi przedstawicielami kultury. Swój udział potwierdzili m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, Jan Rosikoń, bp Antoni Długosz, Bronisław Wildstein, ks. Arkadiusz Paśnik, s. Anna Maria Pudełko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, prof. Jan Żaryn i wielu innych.

Odwiedzający będą także mogli spotkać się z prokuratorem Andrzejem Witkowskim z okazji wydania książki <i>Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw</i>. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją karierę zawodową aż do momentu powierzenia mu prowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

……………………….

Podczas uroczystości otwarcia Targów podano wyniki tregorocznego Konkursu Nagroda Feniks. A oto tegoroczni laureaci:

Feniks Główny ks. prof. dr hab. Czesław Bartnik, za „głębokie i oryginalne dociekanie, a także głoszenie prawdy Bożej w ściśle rozumianej pracy naukowej oraz za promowanie polskiej myśli patriotycznej o dużym znaczeniu dla Kościoła i Polski”. Ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik jest emerytowanym profesorem zwyczajnym KUL, filozofem, teologiem, dogmatykiem, historiozofem, teologiem historii, publicystą społeczno-politycznym i poetą. Jest twórcą oryginalnego systemu filozoficznego – „personalizmu uniwersalistycznego” – i autorem utrzymanej w tym duchu dwutomowej Dogmatyki katolickiej.

Przyznano dwa Feniksy Diamentowe. Otrzymali je:

ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, za „wybitne badania historyczne nad strukturami osobowymi czasu odradzającej się Polski i Kościoła po 1918 roku, a w szczególności wokół postaci i działalności Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI oraz kardynała Augusta Hlonda w okresie międzywojennym i powojennym”. Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB jest salezjaninem, historykiem Kościoła. W latach 2004-12 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z jego inicjatywy w kwietniu 2005 roku Senat akademicki przyjął uchwałę o zmianie nazwy Uczelni na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

– kardynał Henryk Roman Gulbinowicz jako „wyraz najgłębszego uznania dla całokształtu dokonań Kardynała Henryka Romana Gulbinowicza w trakcie wieloletniej posługi kapłańskiej (…) Jako teolog-moralista kardynał Gulbinowicz w swoich listach pasterskich łączył głębię teologiczną z rzeczywistością ziemską, starając się dotrzeć do różnych warstw społeczeństwa regionu Dolnego Śląska”.

Feniks Srebrny – Poczta Polska S.A. „Nagroda stanowi formę uhonorowania wytrwałej i konsekwentnej działalności Poczty Polskiej na rzecz utrzymania intensywnej społecznej świadomości na temat związków między odzyskaniem Niepodległości przez Polskę, a aktywną rolą Kościoła katolickiego w procesie rozwoju cywilizacyjnego i społecznego naszej Ojczyzny”.

Feniks Specjalny przyznano dwu osobom. Otrzymali je:

Zbigniew T. Nowak (botanik, pasjonat ziołolecznictwa), „w uznaniu wieloletniej aktywności wydawniczej, w której autor konsekwentnie czerpie z przebogatej chrześcijańskiej tradycji ziołolecznictwa zakonnego, inspirując się nauką i praktyką św. Hildegardy oraz znanych franciszkanów: o. Czesława Klimuszki i o. Grzegorza Sroki”.

Anastazja Pustelnik FDC, „w uznaniu wkładu w edukację zdrowotną i kulinarną polskich rodzin, połączonego z promocją tradycyjnej polskiej kuchni”. Polska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, znana jako Siostra Anastazja jest autorką bestsellerowych książek kulinarnych, których łączna sprzedaż przekroczyła już 4 mln egz.

……………………….

Otwarciu towarzyszyło wykonanie utworów Stanisława Moniuszki w związku z Rokiem Moniuszki.

Targi Książki Katolickiej odwiedza coraz więcej zwiedzających – w zeszłym roku było ich ponad 35 tys.

(info wg PAP)

Dodaj komentarz