Targi Targi w Polsce

Rumunia gościem honorowym 10. WTK

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie swojej prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia na Warszawskich Targach Książki zaprezentuje siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju.


W ostatnich latach ukazało się wiele tłumaczeń literatury rumuńskiej na język polski oraz poświęconych Rumunii esejów, reportaży i tekstów historycznych autorów polskich. Powstały serie wydawnicze dedykowane rumuńskim pisarzom, a niezwykle aktywna, choć nieliczna grupa doborowych tłumaczy dwoi się i troi przygotowując dla czytelników tę prawdziwą literacką ucztę. Rumuńscy pisarze, nominowani i laureaci prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Europejski Poeta Wolności, spotkają się w czasie targów z polskimi czytelnikami.

W specjalnym programie przygotowanym z okazji targów znalazły się:

  • spotkania z pisarzami, m. in. z Varujanem Vosganianem, laureatem nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów, z Adrianem Cioroianu, autoremPięknej opowieści o historii Rumunów,
  • debata poświęcona przekładom z literatury rumuńskiej, w której wezmą udział najbardziej aktywni i cenieni tłumacze,
  • premiery książek,
  • debata poświęcona postaci Eugène Ionesco i pierwszej części jego Dziennika opublikowanej po polsku,
  • projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych,
  • warsztaty artystyczne i pokazy filmów animowanych dla najmłodszych,
  • trzy wystawy: Komiksy z Rumunii, Transylwania oczami polskich fotografów, wystawa ilustracji do książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie,
  • na zakończenie targów, recital muzyki klasycznej w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Tradycyjna rumuńska gościnność także znajdzie swój wyraz – odwiedzający rumuńskie stoisko w czasie targów będą mogli zabrać ze sobą do domu kawałek Rumunii.

Stoisko Rumunii i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.
Więcej na: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/gosc-honorowy-2019
(info WTK)

Dodaj komentarz