Konkursy Różne

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej “Silesius”


Nagroda Poetycka “Silesius” to jedno z najważniejszych wyróżnień poetyckich w Polsce przyznawane w trzech kategoriach: Całokształt pracy twórczej, Książka roku i Debiut roku. Decyzją jury Silesiusa już w marcu poznaliśmy tegoroczną laureatkę za całokształt pracy twórczej – EWĘ LIPSKĄ. W sobotę 18 maja do grona tegorocznych laureatów dołączyli ADAM KACZANOWSKI za książkę Cele (kategoria Książka roku) i MACIEJ BOBULA za tomik  Wsie, animalia, miscellanea (kat. Debiut). Nagrody wręczył wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.


O wyborze laureatów zadecydowało jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: prof. Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska.

Ewa Lipska (ur. 1945 w Krakowie) jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek, zaliczaną, nieco wbrew własnej woli, do generacji Nowej Fali. Debiutowała książką poetycką pt. Wiersze w 1967, od tego momentu wydała przeszło trzydzieści książek poetyckich. Poetka uhonorowana została szeregiem nagród literackich, w tym Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Literacką Gdynia czy, w tym roku, Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Poezja Lipskiej doceniana jest m.in. za niespotykaną ironię, w czym wielu przez lata doszukiwało się wpływu jej przyjaciółki, Wisławy Szymborskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ewa Lipska bardzo szybko wybiła się na poetycką samodzielność, wypracowując swój niepowtarzalny język, a także, skupiając się w swojej twórczości na wnikliwej analizie otaczającej ją rzeczywistości i celnym społecznym krytycyzmie (sprawdzającym się tak w PRL-u, jak i w cyfrowej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku).

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (Całokształt twórczości), 50 000 zł (Książka roku) i 20 000 zł (Debiut roku). 


Podczas wręczenia nagrody w kategorii Debiut doszło do niezwykłego gestu. Maciej Bobula po odebraniu statuetki zaprosił na scenę dwóch pozostałych nominowanych: Jana Rojewskiego oraz Michała Domagalskiego i ogłosił, że wspólnie wcześniej ustalili, iż podzielą nagrodę na trzy równe części. Przewodniczący jury prof. Andrzej Zawada podkreślił, że dzięki temu oświadczeniu, jesteśmy świadkami rewolucji w nagrodach literackich.


W tegorocznym finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius znaleźli się w kategorii Książka roku: Tomasz Bąk, Utylizacja. Pęta miast (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Kamila Janiak, wiersze przeciwko ludzkości (Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie), Adam Kaczanowski, Cele (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Aldona Kopkiewicz, Szczodra (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Małgorzata Lebda, Sny uckermӓrkerów (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Jacek Łukasiewicz, Wiązania (wydawnictwo j), Krzysztof Siwczyk, Mediany (Wydawnictwo a5). Natomiast w kategorii Debiut roku o nagrodę walczyli: Maciej Bobula, Wsie, animalia, miscellanea (Fundacja Duży Format), Michał Domagalski, Poza sezonem (Biuro Literackie), Jan Rojewski, Ikonoklazm (Biuro Literackie).

Fragmenty utworów wszystkich nominowanych w tym roku do Silesiusa poetek i poetów oraz nagrodzonej nagrodą za całokształt twórczości Ewy Lipskiej zostały zaprezentowane w części artystycznej gali wyreżyserowanej przez Jerzego Bielunasa. Wieczór poprowadził Błażej Wójcik – aktor Teatru Muzycznego Capitol.


O Silsesiusie
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt pracy twórczej, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (książka roku) oraz Julia Szychowiak (debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017), Bohdan Zadura (2018) i Ewa Lipska (2019).

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (całokształt twórczości), 50 000 zł (książka roku) i 20 000 zł (debiut roku).
Organizatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (także organizowany przez WDL), którego czwarta edycja właśnie trwa i zakończy się wieczorem 19 maja. W niedzielę warto udać się do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2), gdzie – w ramach festiwalu – m.in. odbędzie się o 12.00 spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019.
Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Więcej informacji: www.silesius.wroclaw.pl, www.domliteratury.wroc.pl
(info WDL)

Dodaj komentarz