Różne

Książnica Pruszkowska z Nagrodą imienia Kierbedziów

21 maja Pruszkowska Książnica podczas uroczystości Dnia Kierbedziów – Święta Bibliotekarzy i Bibliotek uhonorowana została przez Bibliotekę Publiczną Miasta Stołecznego Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego Nagrodą im. Kierbedziów w kategorii “Działalność instrukcyjno-metodyczna i wydawnicza”.


Z okazji Święta Bibliotekarzy i Bibliotek od roku 2005 Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy organizuje Dzień Kierbedziów, uroczystość pielęgnującą pamięć fundatorów zabytkowego budynku biblioteki, który po dziś dzień służy warszawiakom. W 1914 r. dzięki wspaniałomyślności wybitnych społeczników powstająca dopiero książnica uzyskała własną siedzibę. Jej ofiarodawczyni, Eugenia Kierbedziowa, córka wybitnego inżyniera, konstruktora mostu Kierbedzia i budowniczego petersburskiej kolei żelaznej, wyposażyła również wnętrza biblioteki w sprzęty, których znaczną część sama zaprojektowała. Doroczny Dzień Kierbedziów przypomina więc postać Eugenii Kierbedziowej — Honorowej Obywatelki m.st. Warszawy, fundatorki obiektów, z których korzystają inne istniejące do tej pory instytucje, wśród nich Akademia Sztuk Pięknych.

Dzień Kierbedziów to jednak przede wszystkim niezwykle ważne Święto Bibliotek i Bibliotekarzy, które przyczynia się do upowszechniania inicjatyw i projektów podejmowanych w tym środowisku. W dniu uroczystości gratulujemy osiągnięć bibliotekom województwa mazowieckiego.

Najważniejszym wydarzeniem dnia jest wręczenie Nagrody Kierbedziów, przyznawanej przez specjalne kolegium.

Laureaci Nagrody to współcześni „Kierbedziowie” – osoby i instytucje (biblioteki) szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz książki i czytelnictwa oraz zasłużone dla rozwoju bibliotekarstwa na Mazowszu.
(info Książnica Pruszkowska)

Dodaj komentarz