Festiwale literackie Kiermasze książek Różne

Izabelińskie Spotkania z Książką 2019

W czerwcu już tradycyjnie w Izabelinie gości książka – w tym roku to dwudziesta pierwsza edycja Izabelińskich Spotkań z Książką (8-9.06). W programie kiermasz książki, rozmowy z pisarzami i ludźmi kultury, imprezy dla dzieci i młodzieży, wystawy oraz po raz pierwszy – rozstrzygnięcie konkursu literackiego za książkę o tematyce ekologicznej “Planeta Izabelin”.


Wśród gości byli m.in.: Maja Komorowskaa, Agata Tuszynska, Jaś Kapela, Wojciech Jagielski, Tomasz Grzywaczewski, Jacek Żakowski, Michał Wójcik, Grzegorz Górny. Nieoczekiwanie pojawił się Olgierd Łukszewicz. Na spacery przyrodniczo-literackie zapraszał Arkadiusz Szaraniec, autor książki Dzika Warszawa.

Dla rodziców z dziećmi biblioteka gminna przygotowała na całe dwa dni bogaty wybór zajęć dla malusińskich, można też było obejrzeć dwie wystawy – malarstwa izabelińskiego malarza Bolesława Gasińskiego oraz i przedwojennej fotografii prof. Romana Kobendzy, prezentowana z okazji 60. rocznicy powstania Kampinoskiego Parku Narodowego.

Po zmroku dla miłośników kina projekcja „Królestwa” – filmu twórców „Mikrokosmosu”, a następnego dnia „Wielkiego Piękna” Paolo Sorrentino. Zainteresowanych czekała plenerowa scena muzyczno-literacka, także nocna, z udziałem Adama Gwary. Miłośnicy Zbigniewa Herberta mogli posłuchać jego tekstów w wykonaniu Aleksandra Trąbczyńskiego a fani Kabaretu Starszych Panów spotkali się z piosenkami Kabaretu w wykonaniu Katarzyny Warno z akompaniamentem Bogdana Hołowni. Rolę przewodników po Kabarecie pełniła para dziennikarzy radiowych i autorzy książek na jego temat: Monika i Grzegorz Wasowscy.

Głównym wydarzeniem był finał pierwszej edycji konkursu literackiego za książkę o tematyce ekologicznej. Nagrodę – “Planeta Izabelin” – wybrało jury, w skład którego weszli m.in. dziennikarz Adam Wajrak, księgarz Czesław Apiecionek i dyrektor warszawskiego ZOO, Andrzej Kruszewicz.
A kto otrzymał nagrodę główną? – statuetkę oraz czek na 20 tys. zł odebrał Robert Pucek za książkę Sennik ciem i motyli (Wydawnictwo Czarne, 2018); to jego pierwsza nagroda literacka, a wręczyła ja pani wójt Dorota Zmarzlak.
Wyróżnienia odebrali Arkadiusz Szaraniec za książkę Żubry lubią jeżyny (Wydawnictwo Czarne) oraz Justyna Kierat za Pszczoły miodne i niemiodne (Wydawnictwo Multico).

Na zakończenie Spotkań za scenie pojawił się piszący muzyk lub muzykujący pisarz – Pablopavo i ludziki, czyli Paweł Sołtys, autor świetnych „Mikrotyków” z zespołem.

Czesław Apiecionek, pomysłodawca Spotkań i Nagrody, przyznaje, że tegoroczna edycja jest jedną z najbardziej udanych, jeśli nie tą “naj”.

…………………………………

Organizatorem Spotkań jest Gmina Izabeli (instytucja wykonawcza – Centrum Kultury Izabelin) przy wsparciu marszałka woj. mazowieckiego.

Kolejna edycja Spotkań – 6-7.06.2020. P raz drugi zostanie wręczona też Nagroda “Planeta Izabelin”.

Przeczytaj więcej o Nagrodzie – >>>
(info wg materiałów organizatora)

Dodaj komentarz