... Różne

Nagroda Wielkiego Kalibru 2019 przyznana

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019 zakończyła się 1 czerwca wręczeniem Nagrody Wielkiego Kalibru – zdobył ją ROBERT MAŁECKI za powieść Skaza.


Robert Małecki odebrał nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia, oraz statuetkę z rąk Jacka Sutryka.

Przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko w laudacji zaznaczył, że „opinia jury była mocno jednoznaczna”, a nagrodę przyznano, po pierwsze, że Skaza to opowieść o małym mieście, po drugie – to opowieść socjalna, po trzecie – za poruszenie problemu skazy, niezawinionej winy. Zwrócono też uwagę na doskonałą konstrukcję powieści.

W gronie tegorocznych nominowanych do Nagrody znaleźli się (oprócz głównego laureata): Igor Brejdygant (Rysa), Wojciech Chmielarz (Cienie), Wojciech Chmielarz (Żmijowisko), Mariusz Czubaj (Dziewczynka z zapalniczką), Marta Guzowska (Ślepy archeolog), Maciej Siembieda (Miejsce i imię).


Robert Małecki, rocznik 1977, to politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz… czytnika ebooków.
Uczestnik warsztatów kreatywnego pisania, realizowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, oraz organizowanych przez Maszynę do Pisania. Laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła oraz wyróżnienie Festiwalu „Kryminalna Warszawa”).


Honorowy Wielki Kaliber
Bernard Minier to laureat tegorocznej Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. Podczas gali wręczył ją francuskiemu autorowi siedmiu powieści (hitowej, także w Polsce – Bielszy odcień śmierci; Prix Polar za najlepszy kryminał 2011 r. we Francji. Bernard Minier, dziękując za honory, przyznał, że uszczęśliwia go odbieranie nagrody, którą wcześniej dostali wielcy, podziwiani przez niego pisarze, jak Mankell czy Nesbø. Francuski pisarz zadedykował nagrodę swoim polskim czytelnikom, dzięki którym do Polski trafił.

Nagroda czytelników
Statuetka – Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru przypadła Wojciechowi Chmielarzowi, któremu w tym roku udało się zdobyć podwójną nominację do Nagrody.

Według czytelników wygrało Żmijowisko. Nagrodę wręczył Michał Fajbusiewicz – legenda dziennikarstwa kryminalnego w Polsce, ambasador i prowadzący telewizji Crime+Investigation Polsat.
Chmielarz otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł, której fundatorem jest telewizja Crime+Investigation Polsat, a także roczną prenumeratę „Polityki” i miesięcznika „Kraków” – od Fundacji Świat ma Sens.

Specjalne wyróżnienie
By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Fundacja Świat ma Sens ustanowiła Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Laureatem tego wyróżnienia został Igor Brejdygant za powieść Rysa, a wręczyła je była minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska, mówiąc, że autor stworzył w powieści znakomitą, przekonującą postać kobiecą. Książka zaś została napisana bardzo konsekwentnie i spójnie.

Wrocław – uczestnikom warsztatów kryminalnych
Po raz drugi miasto ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich.

W bieżącym roku odbyła się 11. edycja konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowana przez miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG. Laureaci wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas MKF od 30 maja do 1 czerwca.

Nagrody dla opowiadań, w których Wrocław został pokazany najpiękniej, autorstwa: Anny Bernaczyk, Anny Kowalskiej i Katarzyny Zielińskiej, wręczyła Joanna Rańda z Biura Promocji Miasta i Turystyki.
(info mat. organizatora, Facebook)

Dodaj komentarz