Różne

The Caine Prize for African Writing dla Leslie Nneka Arimy

Nigeryjska autorka Leslie Nneka Arima została laureatką tegorocznej Nagrody Kane’a przyznawanej autorom z Afryki (The Caine Prize for African Writing)


Tytuł zwycięskiej książki to Skinned. Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej Nigerii, gdzie dziewczętom, które osiągnęły wiek małżeński, zabroniono zakładania ubrań, jeśli nie są zamężne. Za pomocą alegorii autorka opowiada o tym, jak status zamężnej kobiety w społeczeństwie nigeryjskim całkowicie zmienia stosunek do niej, a także fakt, że społeczeństwo zmusza wszystkich do małżeństwa.

Na pytanie dziennikarzy o stan literatury afrykańskiej Armia odpowiedziała: “Dzisiejsza literatura afrykańska to dialog między nami. To ważne, abyśmy w naszych książkach zajmowali się afrykańskimi problemami”.

Zauważyła również, że wyróżnione Nagrodą Kane’a książki dotyczyły różnych tematów, ale mimo wszystko w jakiś sposób dotyczyły Afryki.

Nagroda Kane’a za afrykańskie dzieło literackie jest przyznawana w Wielkiej Brytanii corocznie od 2000 r. pisarzom z Afryki za najlepszą powieść w języku angielskim. Nagroda to 10 tys. funtów szterlingów.

(info i foto wg Nigeria News)

Dodaj komentarz