Spotkania literackie

Marek Bieńczyk w Koneserze

Na spotkanie z Markiem Bieńczykiem zaprosił w ostatni dzień lipca warszawski Koneser w ramach cyklu “Lato Konesera – literackie środy”. Organizatorem spotkań z autorami książek jest dwumiesięcznik “Książki” (Agora).


Pond 30 osób wysłuchało rozmowy o powiązaniach literatury z rzeczywistością. Wg Marka Bieńczyka literatura nie może iść krok w krok z rzeczywistością, opis dnia dzisiejszego wymaga refleksji, czasu. Czuje, że to, co dzieje się obecnie w Polsce wymaga opisania. Sam jest romantykiem, ale takim, który wyrósł na bandyckim Grochowie. W dzieciństwie czytał dużo książek, ale jest też dzieckiem podwórka: widział bójki, krew, słyszał wystrzały. Uważa, że geografia określa świadomość człowieka i zawsze miał pewien respekt przed mieszkańcami drugiej, tej za Wisłą, połowy Warszawy z Krakowskim Przedmieściem.
Na pytanie, czy pisarz powinien angażować się politycznie odpowiedział: “Nie sądzę, aby słowo pisarza miało jakieś znaczenie. To kwestia posiadanego przez niego autorytetu”.

……………………………………………………

Marek Bieńczyk (ur. 6 lipca 1956 w Milanówku) – pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”; enolog. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jego debiutem naukowym była rozprawa Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci (1990). Publikuje cykle felietonów na temat wina m.in. w „Magazynie” „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, miesięczniku „Forbes”, dwumiesięczniku „Magazyn Wino” i miesięczniku „Kuchnia”. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny Wina Europy. Laureat Nagrody Literackiej „Nike” (2012 r.) za zbiór esejów Książka twarzy]. Za książkę Książę w cukierni otrzymał nagrodę Graficzna Książka Roku 2013 (Polska Sekcja IBBY). W 2019 został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za zbiór esejów Kontener.
(info i zdjęcie ap, notka biograficzna wg Wikipedii)

Dodaj komentarz