Różne

Odnaleziono nieznane ilustracje Antoine’a de Saint-Exupery’ego do “Małego Księcia” 

W Szwajcarii odnaleziono nieopublikowane dotąd rysunki Antoine’a de Saint-Exupery’ego do Małego Księcia – podaje Interfax.


W tej chwili trudno określić, kiedy autor wykonał te szkice. Eksperci uważają, że najprawdopodobniej znalezione ilustracje są początkową wersją ilustracji do bajki, która stała się znana na całym świecie.

Teczkę z ilustracjami znaleziono w magazynie przedsiębiorcy i kolekcjonera Bruno Stefaniniego, który zmarł w 2018 roku. Rysunki zostały wykonane z pomocą tuszu do rzęs i gwaszu. Zakłada się, że Stefanini nabył je na aukcji w Szwajcarii 30 lat temu. Wśród ilustracji jest szkic „Boa, który połknął słonia” oraz wizerunek małego księcia z lisem.

Pozostałe rysunki z Małego Księcia znajdują się w nowojorskiej bibliotece Morgan Library.

Odnalezione wcześniej rysunki Saint-Exupery’ego w 2018 roku został sprzedany za 289 tysięcy funtów. Ilustracja, na której Mały Książę siedzi przy stole, została dołączona do listu z 1942 roku, a na aukcji osiągnęła kwotę 240,5 tys. Euro

Opowieść Mały Książę wraz z rysunkami autora, które nie tylko ją ilustrują, ale też są częścią historii, została opublikowana w Nowym Jorku w 1943 r. Natychmiast wyszła w dwóch językach – po francusku i po angielsku. W sumie powieść została wydana w ponad 300 językach na całym świecie. Najsłynniejsze tłumaczenie na język rosyjski wykonała Nora Gal. Mały Książę jest bohaterem ostatniego dzieła Exupery’ego, który zaginął bez wieść w 1944 roku podczas II wojny światowej – nie powrócił z lotu zwiadowczego.
(info rg.ru , foto: AP Photo / Francois Mori)

One thought on “Odnaleziono nieznane ilustracje Antoine’a de Saint-Exupery’ego do “Małego Księcia” 

Dodaj komentarz