Konkursy Różne

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2019

Laureatkami tegorocznej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA zostały Olga Drenda, Małgorzata Lebda, Zyta Rudzka oraz Bogusława Sochańska. Wyniki konkursu ogłoszono w piątek, 30 sierpnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.


W kategorii eseistyka nagrodę otrzymała Olga Drenda za esej Wyroby. Pomysłowość wokół nas (wyd. Karakter, Kraków 2018). W kategorii poezja uhonorowano Małgorzatę Lebdę za tom poetycki Sny uckermärkerów (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018). W kategorii proza Nagrodę wręczono Zycie Rudzkiej za powieść Krótka wymiana ognia (W.A.B., Warszawa 2018). W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Bogusławie Sochańskiej za tłumaczenie Alfabetu Ingery Christensen (Lokator, Kraków 2018).

Laureatki otrzymały pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono blisko 430 tytułów.

Tegorocznej Nagrodzie towarzyszy kolejna edycja festiwalu Miasto Słowa, który potrwa do 1 września 2019. Zdobywczynie Kostek Literackich spotkają się z czytelnikami w niedzielę, 1 września, w Konsulacie Kultury w Gdyni.
[info i zdjęcie (grupa laureatów) organizatora]

Dodaj komentarz