Edytorstwo ekslibris Wystawy

“Female Fortune” – białoruski ekslibris w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu

“Female Fortune” – wystawa grafiki Olgi Krupenkowej, Tatsiany Siplewicz i Anny Tichonowej-Jordanowej.


Białoruski ekslibris znany jest na całym świecie, a parający się nim artyści z tego kraju cieszą się uznaniem miłośników i koneserów księgoznaków. W ciągu ostatnich 10-20 lat mogliśmy zaobserwować wzmożoną aktywność pań, które osiągnęły na tym polu spore sukcesy, budząc podziw wśród kolekcjonerów małych form graficznych. Trzeba przyznać, że choć kobiety sięgają w swej twórczości po te same motywy co mężczyźni, ich prace cechuje większa wrażliwość, większa uczuciowość, bardziej osobisty i emocjonalny stosunek do przedstawionego tematu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 18 września 2019 roku o godzinie 17.00 w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, ul. Grójecka 109.

Wystawa czynna do 12 października.
Wstęp wolny.


Olga Krupenkowa – urodziła się w Mińsku na Białorusi, gdzie ukończyła Akademię Sztuki na wydziale grafiki. Zawodowo związana jest z Narodowym Uniwersytetem Technicznym, gdzie wykłada rysunek, malarstwo i rzeźbę na wydziale architektury. Zajmuje się także projektowaniem ilustracji do książek, współpracując z wieloma wydawnictwami rosyjskimi i białoruskimi. W swoim dorobku ma ponad 40 książek ilustrowanych jej pracami.

Tatsiana Siplewicz – pochodzi z Mińska na Białorusi. Ukończyła Białoruską Akademię Sztuki, wydział grafiki, w którym związana jest do dziś, piastując stanowisko profesora nadzwyczajnego. Należy do Białoruskiego Związku Artystów. Brała udział w wielu wystawach na całym świecie, Jej ulubioną techniką graficzną jest litografia.

Anna Tichonowa-Jordanowa – również pochodzi z Mińska. Jest absolwentką wydziału grafiki Białoruskiej Akademii Sztuki oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu teorii i historii sztuki. Od 2011 roku jest także kuratorką zbiorów ekslibrisowych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mińsku. Jest członkiem jury pierwszego, drugiego i trzeciego międzynarodowego konkursu na ekslibris w Warnie (Bułgaria) w 2014, 2016 i 2018 roku.
(info Warszawska Galeria Ekslibrisu)

Dodaj komentarz