Targi

Lublin stolicą polskiej historii

Już 18 września w Lublinie odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Jubileuszowego XX Powszechnego Zjazd Historyków Polskich. Wydarzenie potrwa do 20 września i odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. W Zjeździe weźmie udział około 700 historyków.

Kongresowi towarzyszyć będzie Festiwal Historii bez Liku w dniach 18-21 września. Wydarzenia objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W największym spektaklu rekonstrukcji historycznych w Polsce „Bogowie Wojny” weźmie udział ponad 200 aktorów. W ramach Festiwalu Historii bez Liku już 20 września na stadionie Arena Lublin będzie można zobaczyć widowisko z udziałem najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.

„Bogowie Wojny” to opowieść o korzeniach współczesnej Europy. Widzowie na własne oczy zobaczą, jak wykuwała się historia naszego świata. W czasie spektaklu zobaczymy spektakularne walki rodem z antyku i średniowiecza, które zostaną odtworzone przez najlepszych europejskich rekonstruktorów.

Za starożytną część spektaklu odpowiadają dwie grupy rekonstrukcyjne – Hellas et Roma oraz Legio XXI Rapax. Z kolei średniowieczną oprawę przygotują prawdziwi rycerze ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej oraz klubu LWY Lublin, który reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata Pełnokontaktowych Walk Rycerskich w federacjach HMBIA Battle of the Nations i IMCF.

W programie spektaklu:

1. Zapierające dech w piersiach starcie rzymskiego legionu z okresu wczesnego cesarstwa (II poł. I wieku n.e.) z wojownikami germańskimi, a następnie oblężenie przez Rzymian germańskiej osady.
2. Pełna zwrotów akcji walka gladiatorów podczas wiernie zrekonstruowanych rzymskich igrzysk.
3. XIII-wieczny turniej rycerski z widowiskową oprawą (m.in. pokaz żonglowania chorągwiami), w którym naprzeciwko siebie stanie aż 8 trzyosobowych pocztów.

Walki, oblężenia i turnieje odbędą się przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Dodatkowo atmosferę podsyci zespół bębniarzy odgrywający swoje partie w scenach walki. Całość uzupełni widowiskowa gra świateł. Ceny biletów na spektakl zaczynają się już od 20 zł.

Bilety na Bogów Wojny sprzedają się w zawrotnym tempie – organizatorzy wierzą, że stadion Arena Lublin zostanie wypełniony po brzegi.

W ramach Festiwalu Historii bez Liku odbędą się także Targi Książki i Prasy Historycznej połączone z wyjątkowymi wystawami, pokazami oraz grą przestrzenną. Fani historii oraz literatury spotkają się w dniach 18-20 września w Centrum Spotkania Kultur. Na jednym ze stoisk znajdzie się pierwsza autobiografia wybitnego historyka – Normana Daviesa, który tuż przed rozpoczęciem Targów będzie moderował panel „Dziedzictwo Unii Lubelskiej” w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Zwiedzający Targi Książki i Prasy Historycznej zobaczą również wystawę przygotowaną przez IPN zatytułowaną „Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945–1990” oraz „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie”. Drugą wystawę przygotuje Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która zaprezentuje „Pamięć Polski – Dokumenty Niepodległej”.

Część pokazową Targów uzupełni strefa gier edukacyjnych oraz warsztatów dla nauczycieli historii przygotowanych przez Muzeum Historii Polski. Zwiedzający będą mieli okazję zagrać w „Dekadę”, która rozgrywa się w Polsce okresie od 1979 roku do 1989 roku, „Odkryj II RP”, „Budowanie Miasta” czy gry karciane „Poczet królów i książąt polskich”. Dla nauczycieli przygotowano pakiety edukacyjne „Dwaj Panowie K” czyli warsztaty, których punktem wyjścia będą postacie Jana Karskiego i Tadeusza Kościuszki.

Dodatkowo, 19 września o godzinie 12:00 w Centrum Spotkania Kultur w Sali Duża Kieszeń Sceny odbędzie się otwarta debata zatytułowana „Co nowego wiemy o obławie augustowskiej?” z udziałem prof. Grzegorza Motyki, prof. Rafała Wnuka oraz dr Sławomira Poleszaka (moderator).

Na stoiskach wystawców Targów znajdzie się również literatura piękna, obyczajowa, faktu, fantastyka oraz kryminał, literatura o tematyce religijnej, a także książki dla dzieci. Warto odnotować, że wydarzenie jest całkowicie darmowe. Pełna lista wystawców znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Równolegle z Targami Książki i Prasy Historycznej w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Przegląd Kina Historycznego. Miłośnicy filmów zobaczą m.in. dokumenty „Trzy losy, jedna Polska”, „Idealne miasto Auschwitz” czy amerykańską superprodukcję pt. „Kłamstwo” w reżyserii M. Jacksona. Program Przeglądu Kina Historycznego znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Jednak to nie wszystko. „Prawdziwych” Greków, Kartagińczyków, legionistów z Legio XXI Rapax, bojowych Gotów oraz starożytnych rzemieślników będzie można spotkać w specjalnie zaaranżowanej wiosce antycznej, która stanie na Błoniach przy Arenie Lublin. Na miejscu będzie można zobaczyć, w formie opowieści i prezentacji, życie codzienne antycznych kobiet oraz rzymskie ubiory w tym uzbrojenie Hoplitów czy Kartagińczyków. Oprócz tego w wybranych godzinach odbędzie się antyczny targ niewolników. Wydarzenie to również okazja do posmakowania greckich przysmaków z czasów Arystotelesa czy Platona.

Wioska będzie otwarta od 16:00 do 20:00 w dniu 19 września, od 16:00 do 19:00 dniu 20 września oraz od 10:00 do 19:00 w dniu 21 września. Wejście do wioski historycznej będzie całkowicie darmowe. Pełny program atrakcji w wiosce antycznej znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Festiwal Historii bez Liku to również Żywa Lekcja Historii dla uczniów szkół z Lublina i województw lubelskiego. Najmłodsi zostaną oprowadzeni po wiosce przez antycznego wojownika i w każdym z namiotów wezmą udział w warsztatach m.in. z przygotowania perfum czy zbrojenia dla rzymskiego legionisty.

Warto zaznaczyć, że sponsorem Festiwalu Historii bez Liku została Perła – Browary Lubelskie S.A. Organizatorami Festiwalu Historii bez Liku oraz XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich są Polskie Towarzystwo Historyczne, UMCS, KUL, Archiwa Państwowe w Lublinie oraz Grupa MTP.

Wszystkie media zainteresowane wzięciem udziału w spektaklu Bogowie Wojny oraz w XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich zapraszamy do akredytowania za pomocą serwisu MTP – https://press.mtp.pl/

Więcej informacji o Żywej Lekcji Historii:
https://historiibezliku.pl/bilety/

Bilety na widowisko „Bogowie Wojny”:
https://tobilet.pl/events/spektakl-rekonstrukcji-historycznych/

Więcej informacji o Festiwalu Historii bez Liku:
www.historiibezliku.pl
(info MTP)

Dodaj komentarz