Promocje książek Różne

Rafał Kosik w Bibliotece na Koszykowej

25 września w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawa Ewa Gruda rozmawiała z Rafałem KOSIKIEM i jego małżonką – Katarzyną, zawodowa szefową wydawnictwa wydającego jego książki. Spotkanie odbyło się w cyklu “Książki nie tylko dla dzieci”.


Rafał Kosik to autor powieści i opowiadań science-fiction, laureat wielu prestiżowych nagród w tej dziedzinie, jak choćby nagrody Janusza A. Zajdla czy nagrody Jerzego Żuławskiego. Dla młodzieży pisarz stworzył bestsellerowy cykl o przygodach Felixa, Neta i Niki: trójki gimnazjalistów tworzących superpaczkę przyjaciół (niedawno ukazała się już piętnasta powieść cyklu pt. Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy). Jego książki dla młodzieży były nagradzane przez Polską Sekcję IBBY, a powieść Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Obecnie autor pracuje nad kolejnym cyklem pt. “Ameli i Kuba” – tym razem z młodszymi bohaterami.

Na spotkaniu rozmawiano o literaturze, o tym, czym charakteryzować się powinna dobra książka. Według R. Kosika dobra książka musi opisywać ciekawą historię, w przypadku dzieci to musi być przygoda, a element moralizatorski, dydaktyka, musi wynikać sam z siebie, a nie z narracji autora. Książki dla młodzieży powinny kończyć się happy endem, w przypadku dorosłych czytelników – to nawet nie jest właściwe.

W swoich książkach dla dorosłych Kosik pokazuje, że cywilizacja zmierza w złym kierunku – zaczyna dominować technika i technologia, maszyny mogą przejąć nasze umysły, zdobyć świat. To książki o interakcji akcji między człowiekiem a technologią.

Rozmawiano też o rynku wydawniczym, o pracy nad książką. Według Katarzyny Sienkiewicz-Kosik paradoksalnie brak znajomości tego rynku pozwolił kierowanemu przez nią wydawnictwu Powergraph osiągnąć sukces, m.n. jako jedni z pierwszych ruszyli na podbój internetu, zdobywając ogromną popularność w sieciach społecznościowy
Pełne spotkanie można obejrzeć na Youtube.

Spotkanie z Rafałem Kosikiem można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=PSnkkx0v8pU

Dodaj komentarz