Różne Rynek wydawniczy

Fundacja Mac Arthurów wspiera talenty

Założona w 1970 amerykańska Fundacja MacArthurów znana jest z wspierania talentów. Od 1981 przyznawane jest specjalne stypendium MacArthur Fellows Program, często nazywane grantem dla geniuszy. Każdego roku do grona stypendystów dołącza kolejna grupa 20-30 osób. Każda osoba otrzymuje 625 tysięcy dolarów wypłacanych na przestrzeni pięciu lat w kwartalnych transzach.

Ideą stypendium jest wspieranie młodych, utalentowanych osób, pomoc w pokonywaniu codziennych trudności. To inwestycja w przyszłe ich sukcesu. W tym roku program objął dwadzieścia sześć osób, wśród których znalazło się aż siedem osób związanych z książką.

Grantem wyróżniono poetę wietnamskiego pochodzenia Ocean Vuonga, autorkę picturebooków Lyndę Barry, specjalizującą się w historii kultury pisarkę Saidiyę Hartman, nominowaną do Nagrody Bookera Valeria Luiselli, autorkę książek historycznych Kelly Lytle Hernández, naukowca Jeffrey’a Millera oraz ponoć pierwszą kobietę, która przetłumaczyła na język angielski Odyseję Homera Emily Wilson
(info wg macfound.org)

Dodaj komentarz