Wystawy

Na niezwykłą podróż w świat książek 1939 roku zaprasza Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

W piątkowy wieczór 10 października skromne progi Muzeum przy Ząbkowskiej 23/25 przestąpiła chyba największa od lat rzesza miłośników historii i pięknej książki: drukarze, bibliotekarze, księgarze, przypadkowi goście z ulicy. Wernisaż  wystawy „Okno wystawowe księgarni Warszawskiej w 1939 roku (z kolekcji Muzeum Drukarstwa Warszawskiego)” przyciągnął prawdziwe tłumy.


Gości tradycyjnie przywitała kierowniczka Muzeum Barbra Rogalska, a o samej wystawie, jej idei, prezentowanych zbiorach, mówiła Maria Ejchman.

A jest co oglądać. Wystawa pokazuje książki wydawane w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, wg autorki scenariusza odzwierciedlające w pewnym stopniu zainteresowania czytelników sprzed 70 lat. Pogrupowano je tematycznie; książki dla dzieci i młodzieży, popularnonaukowe, polityka, literatura i poezja polska, encyklopedie, słowniki, albumy, akcydensy i muzyka.
Wystawa przypomina też wydawców i ich oficyny wydawnicze, zarówno te najstarsze – założone jeszcze w XIX wieku, jak choćby Gustawa Gebethnera i Roberta Wolfa. Michała Arcta, Ferdynanda Hoesicka, i późniejsze: Jakuba Mortkowicza, słynny T.E.M., czyli oficynę Władysława Trzaski, Józefa Everta i Jana Michalskiego, Naszą Księgarnię, której przewodził znany i ceniony w branży Józef Włodarski, Księgarnię Wojskową. Bez nich rynek wydawniczy tamtych czasów byłby o wiele uboższy, ich książki zdobywały krajowe i zagraniczne nagrody edytorskie.
A co na samej wystawie? Plansze z okładkami o kartami książek, w gablocie (niestety zamkniętej) cenniejsze okazy. Czego tam nie ma… Cieszące oko złotymi tłoczeniami encyklopedie T.E.M.-u , obok słynna Encyklopedia Staropolska tegoż wydawnictwa, Słownik Ortopeiczny oficyny M. Arca (goście wystawy zastanawiają się co oznacza to słowo), wspaniały album Polska. Dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej, poniżej tomiki poezji wydawanych przez Mortkowicza, katalogi książek. W kolejnej gablocie słynne wydanie Powieści o udałym Walgierzu ze znakomitym drzeworytami Zygmunta Kamińskiego, dalej przykład serii „Malarstwo Klasyczne” – Portreciści angielscy XVIII wieku; obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Artystycznego Mortkowicza.
Na planszach m.in. typowe dla tamtego okresu ilustracje dla dzieci (w tym z Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmian w opracowaniu Atelier Girs-Barcz), kolorowe strony z encyklopedii, okładki książek.
I jeszcze perełka, ale z książką związana pośrednio – w jednej z gablot klisze introligatorskie i drukarskie znaków firmowych oficyn wydawniczych.

W Muzeum Drukarstwa jest co oglądać.


Scenariusz wystawy Maria Ejchman,
opracowanie graficzne plansz i aranżacja wystawy Maria Biegańska, Maria Ejchman.


Wystawa otwarta będzie do kwietnia przyszłego roku.

(info ap)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *