Wystawy

Na niezwykłą podróż w świat książek 1939 roku zaprasza Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

W piątkowy wieczór 10 października skromne progi Muzeum przy Ząbkowskiej 23/25 przestąpiła chyba największa od lat rzesza miłośników historii i pięknej książki: drukarze, bibliotekarze, księgarze, przypadkowi goście z ulicy. Wernisaż  wystawy “Okno wystawowe księgarni Warszawskiej w 1939 roku (z kolekcji Muzeum Drukarstwa Warszawskiego)” przyciągnął prawdziwe tłumy.


Gości tradycyjnie przywitała kierowniczka Muzeum Barbra Rogalska, a o samej wystawie, jej idei, prezentowanych zbiorach, mówiła Maria Ejchman.

A jest co oglądać. Wystawa pokazuje książki wydawane w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, wg autorki scenariusza odzwierciedlające w pewnym stopniu zainteresowania czytelników sprzed 70 lat. Pogrupowano je tematycznie; książki dla dzieci i młodzieży, popularnonaukowe, polityka, literatura i poezja polska, encyklopedie, słowniki, albumy, akcydensy i muzyka.
Wystawa przypomina też wydawców i ich oficyny wydawnicze, zarówno te najstarsze – założone jeszcze w XIX wieku, jak choćby Gustawa Gebethnera i Roberta Wolfa. Michała Arcta, Ferdynanda Hoesicka, i późniejsze: Jakuba Mortkowicza, słynny T.E.M., czyli oficynę Władysława Trzaski, Józefa Everta i Jana Michalskiego, Naszą Księgarnię, której przewodził znany i ceniony w branży Józef Włodarski, Księgarnię Wojskową. Bez nich rynek wydawniczy tamtych czasów byłby o wiele uboższy, ich książki zdobywały krajowe i zagraniczne nagrody edytorskie.
A co na samej wystawie? Plansze z okładkami o kartami książek, w gablocie (niestety zamkniętej) cenniejsze okazy. Czego tam nie ma… Cieszące oko złotymi tłoczeniami encyklopedie T.E.M.-u , obok słynna Encyklopedia Staropolska tegoż wydawnictwa, Słownik Ortopeiczny oficyny M. Arca (goście wystawy zastanawiają się co oznacza to słowo), wspaniały album Polska. Dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej, poniżej tomiki poezji wydawanych przez Mortkowicza, katalogi książek. W kolejnej gablocie słynne wydanie Powieści o udałym Walgierzu ze znakomitym drzeworytami Zygmunta Kamińskiego, dalej przykład serii “Malarstwo Klasyczne” – Portreciści angielscy XVIII wieku; obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Artystycznego Mortkowicza.
Na planszach m.in. typowe dla tamtego okresu ilustracje dla dzieci (w tym z Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmian w opracowaniu Atelier Girs-Barcz), kolorowe strony z encyklopedii, okładki książek.
I jeszcze perełka, ale z książką związana pośrednio – w jednej z gablot klisze introligatorskie i drukarskie znaków firmowych oficyn wydawniczych.

W Muzeum Drukarstwa jest co oglądać.


Scenariusz wystawy Maria Ejchman,
opracowanie graficzne plansz i aranżacja wystawy Maria Biegańska, Maria Ejchman.


Wystawa otwarta będzie do kwietnia przyszłego roku.

(info ap)

Dodaj komentarz