Konkursy Różne

Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2019

Poznaliśmy tegorocznych laureatów European Union Prize for Literature. Wśród nich Marta Dzido z Polski.


European Union Prize for Literature co roku wręczana jest młodym autorom za utwory współczesnej prozy. Jej celem jest popularyzacja twórczości młodych pisarzy z krajów Unii Europejskiej. Każdy kraj wybiera własnych autorów.

Oto zwycięzcy 2019 roku:
– Austria: Laura Freudenthaler,
– Finlandia: Piia Leino,
– Francja: Sophie Daull,
– Węgry: Réka Mán-Várhegyi,
– Gruzja: Beqa Adamashvili,
– Grecja: Nikos Chryssos,
– Irlandia: Jan Carson,
– Włochy: Giovanni Dozzini,
– Litwa: Daina Opolskaitė,
– Polska: Marta Dzido,
– Rumunia: Tatiana Țîbuleac,
– Słowacja: Ivana Dobrakovová,
– Ukraina: Haska Shyyan,
– Wielka Brytania: Melissa Harrison.

Uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Literackiej UE za rok 2019 odbyła się w Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli 2 października. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. EURO.


Marta Dzido (ur. 19 stycznia 1981) – pisarka i reżyserka, dziennikarka TVP Kultura. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka m.in. poiwieści: „Znak pozostawiony przez mamę” (2003), „Małż”; (2005), „Kobiety solidarności” (2016). Reżyserka zdjęć do dokumentu „Podziemne państwo kobiet” (2009) i współreżyserka filmu „Downtown”; (2010; dokument, który zdobył nagrodę Hollywood Eagle w 2011 roku). Scenarzystka, współreżyserka i redaktorka „Solidarności według kobiet” (2014, nagroda Krzysztofa Kieślowskiego Beyond Borders, nagroda specjalna Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej).


European Union Prize for Literature – nagroda powołana w grudniu 2008 r. przez Parlament Europejski. Biorą w niej udział 34 kraje uczestniczące w programie unijnym “Kultura”. Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów.

Nagroda Literacka Unii Europejskiej, wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana przez konsorcjum utworzone przez Europejską i Międzynarodową Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich.
(info pro-books.ru)

Dodaj komentarz