Różne

Tbilisi Światową Stolicą Książki w 2021

W 2021 roki Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.


Przygotowany przez władze program odbędzie się pod hasłem: “Ok. So your next book is…?” (Ok. A więc twoja następna książka to…?) i skoncentruje się się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii jako narzędzi promocji czytelnictwa wśród młodzieży, a także osób, którzy mają ograniczony dostęp do książek.

Wśród głównych wydarzeń 2021 roku w Tbilisi zaplanowano book festival dla dzieci, projekt tworzenia gier na podstawie książek i reaktywację pierwszego gruzińskiego domu wydawniczego.

Obchody rozpoczną się 23 kwietnia 2021 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Tbilisi jest 21. miastem, które uzyskało status Światowej Stolicy Książki. W 2019 roku był to Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w 2020 roku sztafeta przejdzie do malezyjskiej stolicy Kuala Lumpur.

Inicjatywa ustanowienia Światowej Stolicy Książki została wprowadzona na mocy rezolucji Konferencji Generalnej UNESCO w 2001 r. Po raz pierwszy wybór Światowej Stolicy Książki padł na Madryt.
Działająca pod auspicjami UNESCO, Międzynarodowa Komisja , która przyznaje ten tytuł, składa się z przedstawicieli czołowych instytucji związanych z branżą czytelniczą: Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA), Międzynarodowej Federacji Księgarzy (IBF), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarzy (IFLA), a także ekspertów reprezentujących UNESCO. Jednym z kryteriów, jakim kieruje się komisja, jest zaangażowanie miasta w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, krajowym, regionalnym i międzynarodowym oraz tworzenie programu, który przyniesie długofalowe korzyści dla instytucji zaangażowanych w promocję książki oraz dla całego społeczeństwa.
(info wg pro-books.ru)

One thought on “Tbilisi Światową Stolicą Książki w 2021

Dodaj komentarz