Czasopisma Wydawca

“Wydawca” 9-10/2019

Drodzy czytelnicy,
ten numer naszego pisma tradycyjnie poświęcamy w części poligrafii. Rozstrzygamy w nim wszak nasz Ranking Polskich Drukarń Dziełowych, próbujemy podsumować ubiegły rok, ocenić perspektywy ‒ a te nie są zbyt pocieszające. Korzystając z okazji, dziękujemy wszystkim drukarniom, które nadesłały ankiety. To w dobie nadciągającego kryzysu i przewidywanego spadku produkcji dowód pewnej odwagi ‒ nie wstydzimy się przed koleżankami i kolegami z branży, że w naszym zakładzie jest trochę gorzej niż zwykle. A może tego kryzysu nie będzie…? Skoro zaczynam dziękować, to słowa te należą się koledze Wojtkowi Kucharskiemu i jego firmie Prekursor, dzięki którym w 2004 roku powstała profesjonalna strona www.wydawca.com.pl. Po 15 latach należało jednak zrobić kolejny krok i 23 września 2019 roku nasz portal pojawił się w nowych szatach. Tu znów podziękowanie, które tym razem składam koledze Mikołajowi Klarżukowi, bez którego wsparcia technicznego nie byłoby mowy o nowej wersji naszego portalu. Tu od razu dodam, że wciąż pracujemy nad jej doskonaleniem i z góry przepraszamy za wszelkie niedociągnięcia. Na bieżąco staramy się ją doskonalić.

Ten numer „Wydawcy” otrzymali nasi czytelnicy pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Podczas samych Targów tradycyjnie rozdajemy go uczestnikom uroczystości rozstrzygnięcia naszego Rankingu i Konkursu EDYCJA. Tu warto zauważyć, że w tym roku na Konkurs przysłaliście Państwo jeszcze ciekawsze książki ‒ dziękujemy. Te, które przejdą kwalifikacje przedstawimy w kolejnym numerze naszego pisma. Przypomnę, że Ranking przeprowadzamy wspólnie z Sekcją Poligrafów SIMP i Polskim Towarzystem Wydawców Książek. Podczas Targów kolejny raz, wspólnie z SP SIMP organizujemy seminarium poligraficzne kierowane głównie do młodzieży szkolnej. Z przyjemnością będziemy też gościć Państwa na naszym stoisku D 50 ‒ hala Wisła (numer stoiska ten sam co zawsze, tylko w innym miejscu).

Redaktor naczelny
Andrzej Palacz


Spis treści

Wykaz drukarń, firm usługowych i zaopatrzenia materiałowo-technicznego

Integracja Drukarń – rozmowa z Waldemarem LIPKĄ, właścicielem czterech zakładów poligraficznych

XVIII Ranking Polskich Drukarń Dziełowych

O efekcie wow, czyli o uszlachetnianiu druków (materiał technologiczny drukarni Totem.com.pl)

Optymalizacja produkcji poligraficznej
(w poszukiwaniu oszczędności kosztów druku przoduje czołowy dostawca maszyn i technologii dla przemysłu poligraficznego firma Heidelberg)

Bohdan BUTENKO
„książki nie tylko dla dzieci” − Ewa GRUDA rozmawia z artystami książek

Międzynarodowe Targi książki w Krakowie coraz ciekawsze.
Krótko o tym, czym w tym roku zaskoczą nas krakowskie spotkania z książką, autorami i czytelnikami

Spróbujmy ocenić.
Próba oceny niektórych nadesłanych na konkurs Edycja książek:
Kto ukradł jutro (Wyd. Albus)
B jak Batory oraz Marsz, marsz Batory (wyd. Oryginały)
Rytmy albo wiersze stałe (Wrocławskie Wyd. Warstwy)
Perły, perełki Rzeczypospolitej (Oficyna Wyd. Volumen)

Ludzie polskiej książki (dział pod redakcją Barbary Petrozolin-Skowrońskiej)
− Bogna SROKA-MUCHA
− Arkadiusz WINGERT

Notki nie Plotki
Zbiór najciekawszych informacji z branży: edytorstwo/konkursy/targi/poligrafia

Dodaj komentarz