Wystawy

Międzynarodowa Wystawa Rysunku Satyrycznego ,,Niepodległość. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

BWA Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie międzynarodowej wystawy rysunku satyrycznego p.n. “Niepodległość. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”
8 listopada o godz. 17:00.


Wystawa powstała przy okazji nowej edycji kolejnego konkursu “Manufaktura Satyry”, organizowanego cyklicznie przez miasto Żyrardów, s którego partnerem jest również BWA Galeria Zamojska.

Pomysłodawcą konkursu i jego kuratorem jest Zbigniew Kołaczek, znakomity artysta ilustrator, animator kultury, wielokrotny uczestnik plenerów ilustratorów organizowanych przez BWA Galerię
Zamojską.


,,Manufaktura Satyry” to ogólnopolski konkurs satyryczny organizowany nieprzerwanie od roku 2010 przez miasto Żyrardów. Jego celem jest promocja poprzez sztuki plastyczne (zwłaszcza rysunek satyryczny) unikalnej, industrialnej historii miasta, które powstało i rozwijało się dzięki największej fabryce lniarskiej w Europie. Każdy kolejny temat konkursu nawiązuje do wybranego fragmentu historii Polskiej Stolicy Lnu.

Ubiegłoroczna, dziewiąta z kolei ,,Manufaktura Satyry” przypadła w szczególnym dla naszego kraju roku, nic więc dziwnego, ze tematem konkursu była ,,Niepodległość. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego połączona z rozstrzygnięciem dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry” miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa”. Oprócz artystów z Polski, swoje prace zaprezentowali twórcy z Kanady, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Rosji, Serbii, Francji, Włoch, Rumunii i Hiszpanii/Urugwaju.

Liczny udział artystów zagranicznych (35 osób) był sporym, ale przede wszystkim miłym zaskoczeniem dla organizatorów ,,Manufaktury Satyry”. Temat dla cudzoziemców był wszak bardzo hermetyczny i bez znajomości choćby najważniejszych faktów z dziejów naszego kraju niemożliwy do realizacji. Jednak w dobie internetu nie jest to już problem. Stąd świetne realizacje takich artystów jak Bernard Bouton z Francji, Mileta Miloradovic z Serbii, Konstantin Kazanchev z Ukrainy, czy Yaver Asadov z Azerbejdżanu. Niemałym zaskoczeniem są portrety ojców naszej niepodległości. Tryptyki przedstawiające Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego wykonali Ayten Kose z Turcji, Qi Yingyan z Chin, Pablo Lopez z Urugwaju. Pojedyncze portrety zrealizowali Andrey Selivanov z Rosji i Liu Yan Nian z Chin.

Kolejna ,,Manufaktura Satyry” pokazała, że o rzeczach podniosłych można mówić, a raczej rysować i malować z pewnym dystansem (nie tylko geograficznym), bez zbędnego patosu i zadęcia. Już uczynienie tematem konkursu satyrycznego tak poważnej rocznicy, jak odzyskanie przez Polskę niepodległości było przedsięwzięciem dosyć ryzykownym, wręcz karkołomnym. (To niewątpliwie ewenement w skali naszego kraju). Jednak podjęcie tego ryzyka opłacało się. Powstały dzieła wartościowe, skłaniające do refleksji i zadumy. Również uśmiech i dobry nastrój, mimo codziennych trosk, może być przejawem patriotyzmu.

Obecna wystawa jest wyborem prac z ubiegłorocznej edycji ,,Manufaktura Satyry”, która była pokazywana w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie i w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie wystawa w postaci ekspozycji plenerowej jest eksponowana w Parku Miejskim i. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

Z pełną dokumentacją poprzednich edycji ,,Manufaktury Satyry” można zapoznać się na stronie Miasta Żyrardowa:
https://www.zyrardow.pl/3011,manufaktura-satyry

(info BWA Galeria Zamojska, na zdjęciu praca Bernarda Bouton-Francheville z Francji)

Dodaj komentarz