Graficy/ilustratorzy Ludzie Polskiej Książki (LPK)

Marta Ignerska

Okładka “Wszystko gra”

Artysta grafik, ilustratorka i projektantka książek. Ur. 4 IV 1978, Lublin. Studia: ASP w Warszawie, Wydział Grafiki, dyplom 2005 w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. S. Wieczorka oraz Pracowni Projektowania Książki M. Buszewicza (wyróżnienie rektorskie).

Praca, kariera artystyczna. W latach 2006-07 pracowała jako grafik w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, następnie jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej Koledzy Strategia & Kreacja; w 2009 korzystała ze stypendium Ministra Kultury. Projektuje i ilustruje książki dla dzieci i dla dorosłych. Książki przez nią projektowane i ilustrowane wydawane są w Polsce (m.in. przez Znak, W.A.B, Kultura Gniewu, Wytwórnia, LektorKlett, Muchomor) i za granicą (hiszpańskie Media Vaca, francuskie Editions du Rouerque i Gallimard, włoskie Orecchio Acerbo oraz norweski Gylendal). Współpracuje też z wieloma tytułami prasowymi (,,Rzeczpospolita”, ,,Gazeta Wyborcza”, ,,Przekrój”, ,,Zwierciadło”, ,,Charaktery”, ,,Foyer”, ,,Exclusive” i in), a także z instytucjami (np. Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Żydów Polskich). Nagrody. Jedną z najbardziej uhonorowanych książek w jej opracowaniu graficznym jest wydana 2012 przez wydawnictwo Wytwórnia i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Wszystko gra  z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel (książka ta jest pierwszą z serii edukacyjnych książek muzycznych dla dzieci; opowiada o muzykach, instrumentach oraz tłumaczy jak funkcjonuje orkiestra); została Książką Roku Polskiej Sekcji IBBY, otrzymała Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction, nagrodę Must Have podczas Łódź Design Festival, srebrną nagrodę European Design Awards oraz nagrodę w Konkursie Muzeum Książki Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej została wpisana projektowana przez nią książka Wielkie Marzenia z tekstem Przemysława Wechterowicza (21 plansz z kolorowymi marzeniami Dywanu, Ognia, Słońca czy Studni, narysowanymi na szarym pakowym papierze); książkę tą wyróżniono także w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2007 i wpisana została na Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek. Jej ilustracje do książki Przemysława Wechterowicza Alfabet z 2011 roku otrzymały nagrodę w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej Projekt Roku. Szereg innych książek w jej opracowaniu graficznym otrzymało wyróżnienia i nagrody, np. Różowy Prosiaczek – wyróżnienie IBBY i PTWK, Tuwim. Wiersze dla dzieci – wyróżnienie w Bratysławie, Lista Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek. Magazyn ,,Press” zaliczył Martę Ignerską w 2012 roku do grupy 11 najlepszych ilustratorów prasowych w Polsce.

Wystawy, kolekcje. W 2008 była przedstawicielką polskiej ilustracji na międzynarodowej wystawie w Paryżu A trip around Europe in 27 children picture books. W 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyła się indywidualna wystawa prac artystki, zatytułowana ,,Dziękuję. Tylko oglądam”. W 2013 roku można było zobaczyć jej prace min. podczas Wystawy Polskiej Ilustracji w Berlinie oraz w Mediolanie w ramach ,,Must have from Poland”. Część prac projektantki została zakupiona przez Małopolską Fundację Sztuki Współczesnej.


Strona ilustratorki 

(oprac. Anita Żabińska i Krystyna Zacharska)

Dodaj komentarz