Promocje książek Różne

Marek Teler opowiada o kobietach króla

Skromne pomieszczenie nad zakrystią warszawskiego kościoła pod wezwaniem Dzieciątka Jezus to kawiarenka parafialna. Działa tylko w niedziele od 10:00 do 15:00, prowadzą ją wolontariusze Caritas Parafii. “Pod dobrym aniołem” – nazwa kawiarenki – to świetne miejsce spotkań dla wiernych parafian, głównie starszych ludzi, gdzie mogą spotykać się, rozmawiać, pośpiewać, ale też coś lub kogoś poznać.

W niedzielne przedpołudnie 10 listopada tym kimś był Marek Teler, a czymś jego książka Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego. Książka ukazała się w ubiegłym roku nakładem dwu firm: Promohistoria (Histmag.pl) oraz Wydawnictwa CM. O czym traktuje? – oczywiście o kobietach króla, który “zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Król nie tylko budował, ale też próbował oficjalnie spłodzić syna, co mu się, jak wiemy, nie udało. Tych kobiet, z którymi to próbował było nie mało, o czym ze swadą opowiadał młody autor, jednocześnie umiejętnie łącząc historię z serialem TVP. Jak się okazuje nie wszystko było tak, jak to przedstawiono nam na małego ekranu.  

Marek Teler ma lat 23, studiuje dziennikarstwo, a historię kocha od zawsze. Jak powiedziała jego mama, zamiast czytać bajki Marek czytał… Poczet królów i książąt polskich. Obecnie współpracuje z portalem Histmag.org i czasopismem “Focus Historia”, pracuje nad nowymi książkami. Szczególnie interesuje się historią kobiet, genealogią. Jest również autorem e-booka: Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI-XVIII wiek.

Spotkanie w kawiarence “Pod dobrym aniołem” zorganizował portal Histmag.pl, prowadziła je Julia Obrycka, nad częścią techniczną czuwał sam szef  portalu Michał Świgoń.

Stoją od prawej strony: proboszcz Parafii Dzieciątka Jezus ks. kanonik Paweł Sobstyl, Marek Teler, Julia Obrycka, Michał Świgoń

(info a.p.)

Dodaj komentarz