Różne

“DZIEWCZYNY. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”

26 listopada, Warszawa, Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej. Czerwone obicia, lustra, scena. Nietypowe miejsce na promocję książki? Skądże, jeśli jedną z jej bohaterek jest właśnie szefowa tego jedynego w Polsce prywatnego kabaretu.

Najpierw dla rozgrzewki występ tenora Iwo Orłowskiego. Piosenka z repertuaru Jana Kiepury “Brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki…” nie jest przypadkowa, jako że bohaterami prezentowanej książki są panie, choć właściwie ich zmagania z rzeczywistością lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Nie, nic z polityki – a “walka” o dotrzymywanie kroku… modzie.

Potem autorka, Agnieszka Janas, zaprosiła na scenę panie, które zgodziły podzielić się z nią wspomnieniami swej młodości. Za stołem zasiadły: Mariola Bojarska-Ferenc, Małgorzata Potocka, Maria Szabłowska, Bożena Walter. Towarzyszyła im legenda polskiej mody Grażyna Hase. Po czym popłynęły wspomnienia – o serdaczkach, o kreacjach szytych z podszewki, o tym, jak grupa taneczna Małgorzaty Potockiej trafiła do TVP i jakim wzorem elegancji dla dziewcząt była Bożena Walter, o muzyce tamtych lat i wizycie w Polsce grupy Animals, jak to Mariola Bojarska-Ferenc tańczyła z odkrytym biustem. Ponad godzina nostalgii dla wszystkich – pań na scenie i pań na widowni.

Dalej Małgorzata Potocka, której marzenie o własnym kabarecie, i to takim w stylu lat 20., spełniło się, zaprezentowała mini przedstawienie swej trupy. Znów śpiewał Iwo Orłowski, dziewczęta tańczyły przy dźwiękach melodii “Nogi, nogi, nogi roztańczone”, był pokaz akrobatyki artystycznej, a na koniec szalony i porywający kankan – jako to w kabarecie.

A książka? Tak osobistego i pełnego emocji czytelniczego pokazu mody [na 240 stronach] jeszcze nie było. Ta pięknie edytorsko przygotowana książka to efekt fascynacji autorki modą ulicy i życiem codziennym w PRL-u. Barwne i pełne emocji opowieści 13 kobiet o ich ulubionych strojach przeplatane są często niepublikowanymi zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek… – to ze strony internetowej Wydawnictwa Arkady. Od siebie dodam, że graficzne, z klasą i humorem opracowali album Maciej Januszewski oraz Zofia Kofta, a wydrukowała drukarnia Skleniarz z Krakowa.

Z przyjemnością wpisujemy DZIEWCZYNY. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku do grona potencjalnych laureatów naszego kolejnego Konkursu na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA.

(ap)

Dodaj komentarz