Konkursy Różne

Nagrody KLIO 2019

W czwartek, 28 listopada, ruszyły XXVIII Targi Książki Historycznej. Podczas uroczystości otwarcia targów wręczono Nagrody KLIO 2019.


W kategorii autorskiej i monografii naukowych nagrodę pierwszego stopnia i 10 tys. zł przyznano Piotrowi Głuszkowskiemu za książkę Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna. Przyznano też dwie nagrody drugiego stopnia w wysokości 5 tys. zł, które otrzymali – Alicja Urbanik-Kopeć za książkę Anioł w domu, mrówka w fabryce i Piotr M. Majewski za książkę Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu.

W kategorii varsaviana nagrodą pierwszego stopnia i 7 tys. zł uhonorowano Adama Dylewskiego za książkę Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze. Nagrodę drugiego stopnia i 5 tys. zł odebrał Andrzej Zawistowski za publikację Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła. Budowa warszawskiej kolei podziemnej w latach 50. XX w., a nagrodę trzeciego stopnia i 3 tys. zł – Agnieszka Witkowska-Krych za książkę Mniej Strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem.

W kategorii edytorskiej przyznano sześć równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je: Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich za książkę Ormiańska Polska, Państwowy Instytut Wydawniczy za Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie niepodległej, Archiwum Państwowe w Warszawie i Skarpa Warszawska za książkę Niepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego za serię “COMUNICARE – Historia i Kultura”, Wydawnictwo Austeria za Chasydyzm. Atlas historyczny oraz Fundacja Pasaże Pamięci za książkę Sen o teatrze.

(info PAP)

Dodaj komentarz