Targi w Polsce

ŚTK – “Targi uważam za otwarte

Dokładnie o godz. 13:00 6 grudnia prezes Targów Książki Rafał Skąpski oraz prezes Mauratora Expo Jacek Oryl przywitali gości Śląskich Targów Książki (ŚTK), rozpoczynając uroczystość otwarcia tego największego w regionie spotkania z książką. Jacek Oryl zwrócił uwagę zebranym, że tradycyjnie ŚTK goszczą literaturę zagraniczną. W ubiegłym roku była to literatura węgierska, w tym roku jest to literatura czeska, i jest jest zapowiedź tego, co będzie się działo podczas majowych Warszawskich Targów Książki (przypominamy, że Czechy będą gościem stołecznej imprezy). Prezentację czeskiej literatury przygotował Svet Knihy – organizator Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiegow Pradze, a w Katowiach gości pisarka i artystka Marketa Bankova oraz jedna z najpopularniejszych w Czechach pisarek Alena Mornstajnova.
Ważnym elementem uroczystości było wręczenie przez Rafała Skąpskiego Honorowych Medali PTWK. Otrzymali je: Sonia Droga – założycielka i szefowa wydawnictwa, aktywna w stowarzyszeniach branżowych, od lat aktywna we władzach PIK, Ewa Niewiadomska, dziennikarka radiowa,szefowa redakcji Polskiego Radia Katowice, dr hab. Tomasz Bierkowski, prof. katowickiej ASP (nie dotarł na Targi).
Wstęgę przecięli: Sonia Draga (tu w imieniu organizatora Targów), red. Ewa Niewiadomska, dyr Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniew Kadłubeg, prezydent Katowic Waldemar Bojanur. Tradycyjną formułkę – ” – wygłosił prof. Kadłubek.
(ap)

Dodaj komentarz