Konkursy Różne

Ruszyła kolejna edycja konkursu Historia Zebrana

Dziesiątego grudnia już po raz kolejny ruszyła Historia Zebrana – wyjątkowy konkurs organizowany od 2011 roku przez portale Histmag.org oraz Granice.pl. Podczas tej edycji wybrane zostaną najlepsze publikacje o tematyce historycznej II półrocza 2019 roku.


Historia Zebrana to plebiscyt wyróżniający się sposobem przeprowadzenia głosowania – wyboru zwycięzców dokonują bowiem internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z członków redakcji obydwu serwisów organizujących, publicystów historycznych, dziennikarzy, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Taka organizacja głosowania pozwala zobaczyć, jakie pozycje cieszą się największym uznaniem w dwóch różnych grupach głosujących – komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org.

Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach: W rolach głównych, Okiem badacza, Historia niebanalna. W pierwszym przypadku w centrum zainteresowania książki jest człowiek lub niewielka zbiorowość tworząca historię lub doświadczona przez nią; biografie i wspomnienia. W drugim  – tytuły stanowiące syntezę publikacji historycznej i naukowej, przeznaczone głównie dla specjalistów i szczególnych pasjonatów tematu. W trzecimprezentacja treści historycznej w wyjątkowej formie, pozwalająca spojrzeć na dane zjawisko w nowym ujęciu.

W tej edycji konkursu udział weźmie niezwykle duża liczba zgłoszonych książek – aż 44! – To rekordowa ilość i tak rosnąca popularność plebiscytu, a co za tym idzie propagowanie wartościowego czytelnictwa, bardzo nas cieszy – dodaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl.


Laureaci poprzedniej edycji (I półrocze 2019 roku)        
Głosowanie jurorów:
1. Hue 1968 (Wydawnictwo Poznańskie),
2. Nasza wojna (W.A.B.),
3. Władcy Polski (Agora).

Głosowanie internautów:
1. Likwidatorzy Czarnobyla (PWN),
2. Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula (PWN),
3. Jaworowi ludzie (OW Atut).

Zwycięskie tytuły obu półrocznych edycji zmagają się o nagrodę książki historycznej roku, a ich wydawcy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Patronami medialnymi plebiscytu są: Polskie Towarzystwo Historyczne, Tygodnik Powszechny, Portal dlaStudenta.pl, Magazyn Odkrywca i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

(info granice.pl)

Dodaj komentarz