Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

Książki na grudzień wg Billa Gatesa

Każdego roku, latem i w grudniu, Bill Gates – znany miłośnik książek! – przedstawia czytelnikom swego bloga listę najciekawszych książek, które ostatnio przeczytał. Ten rok nie był wyjątkiem.
Gates naprawdę dużo czyta, przy czym woli nowości i uwielbia książki dokumentalne z zakresu badań historycznych i non-fiction. Przyznaje, że teraz siedzi nad Cloud Atlas Davida Mitchella – „inteligentnej książki, ale trudnej do czytania”.
W 2019 roku Gates przeczytał wiele książek, ale dla świątecznego rankingu wybrał tylko pięć. Niektóre z nich zostały już wydane po polsku, na pozostałe zwracamy uwagę naszym wydawcom – może warto je przetłumaczyć?

An American Marriage (polski tytuł: Nasz małżeństwo, wyd. Otwarte, 2018), Tayari Jones
„Tę książkę podsunęła mi do przeczytania moja córka Jane. To opowieść o małżeństwie, które zaczyna rozpadać się z powodu pewnego rażącego zdarzenia. Jones to bardzo utalentowana pisarka, czytając powieść współczujemy obu jej bohaterom. Temat książki jest ciężki, ale wyrazisty, więc nie mogłem się od niej oderwać”.

Growth: From Microorganisms to Megacities, Vaclav Smil
„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że mój ulubiony autor, Vaclav Smil, pracuje nad nową książką, nie mogłem się doczekać, kiedy trafi w moje ręce (dwa lata temu powiedziałem, że czekam na nową książkę Smila, podobnie jak inni czekają na nową część „Gwiezdnych wojen”, i tych słów nie wyrzekam się !). I nie zawiodłem się! Tak, nie zgadzam się ze wszystkim, o czym pisze się w tej książce, ale zachwyca mnie jego zdolność do jasnego myślenia i umiejętność spojrzenia na cały świata”.

Prepared, Diane Tavenner
„Jak wszyscy rodzice wiedzą, przygotowanie dzieci do tego, co je czeka po ukończeniu szkoły, jest zadaniem trudnym, długim i o ogromnej skali. Diana Tavenner, twórca jednej z najlepszych sieci szkół w kraju, napisała książkę o tym, jak uczynić ten proces możliwie łagodnym i bezbolesnym dla obu stron. Pisze o tym, że ​​dzieci należy uczyć nie tylko jak dostać się na uczelnię wyższą, ale także jak żyć szczęśliwe”.

These Truths: A History of the United States, Jill Lepore
„Lepore zrobiła coś niemożliwego, a mianowicie opowiedziała całą historię Stanów Zjednoczonych na 800 stronach. Pokazała wydarzenia z różnych punktów widzenia, co sprawia, że ​​cały tekst jest uczciwy i możliwie obiektywny. Nawet jeśli dużo czytasz o historii USA, wiele się nauczysz z tej książki”,

Why We Sleep (polski tytuł: Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych, Wydawnictwo Marginesy), Matthew Walker
„W tym roku przeczytałem kilka dobrych książek o zachowywaniu się ludzi, ta jednak okazała się najbardziej głęboka i pożyteczna. Wszyscy wiedzą, jak ważny dla człowieka jest sen, jak ważny jest dla naszego zdrowia, ale co to oznacza – dobry sen? I jak to zrobić? Autor tej książki przekonał mnie do wprowadzenia do mojej rutyny codziennego życia kilku nowych zasad. Jeśli choć jedno z postanowień noworocznych dotyczy obszaru zdrowia, to wskazówki zawarte w tej książce mogą okazać się przydatne ”.

Dodaj komentarz