Różne

Medal noblowski Olgi Tokarczuk na aukcji WOŚP

Już 12 stycznia “zagra” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To będzie 28 edycja tej najbardziej masowej i akceptowanej przez społeczeństwo akcji zbierania pieniędzy na szczytny cel; tym razem tysiące wolentariuszy WOŚP zbierać będą fundusze w kraju i za granicą na zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej (w planie inkubatory, respiratory, ultrasonografy i echokardiografy).
Jedną z form pozyskiwania funduszy są aukcje charytatywne. W tym roku wśród przekazywanych na ten cel przedmiotów znajdzie się… medal noblowski Olgi Tokarczuk. Co prawda nie oryginał, lecz jego pozłacaną replikę.

Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema! – napisała Olga Tokarczuk na swoim Twitterze. Na stronie facebookowej WOŚP pojawiło się wideo, na którym noblistka przekazuje go Jurkowi Owsiakowi: Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem – powiedział Jurek Owsiak, trzymając już medal w ręku.

Zakończenie licytacji na Allegro planowane jest na 28 stycznia 2020 roku, miesiąc wcześniej wartość medalu wyniosła 50,2 tys. zł. 

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji 10 grudnia 2019 roku, otrzymała ją za “narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Medal zaprojektował Erik Lindberg; awers to profil fundatora nagrody – Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci, na rewersie widzimy siedzący pod wawrzynem mężczyzna, który słucha i spisuje pieśń Muzy, nad nim pochodząca z “Eneidy” Wergiliusza inskrypcja “Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” (pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę).

https://www.facebook.com/jerzyowsiak/videos/1316589211854736/?v=1316589211854736

Dodaj komentarz