Promocje książek Wrocławski Dom Literatury

2020 we Wrocławskim Domu Literatury

Nowy rok we Wrocławskim Domu Literatury zapowiada się bardzo intensywnie i przyniesie istotne zmiany oraz nowe programy związane m.in. z przystąpieniem Wrocławia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.


Wprowadzono rewolucyjne zmiany w regulaminach dwóch najważniejszych wrocławskich nagród literackich: Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Swoją działalność rozpocznie Fundacja Olgi Tokarczuk, której Wrocławski Dom Literatury – decyzją Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka – został partnerem strategicznym, a dyrektor tej instytucji Irek Grin został wraz z Agnieszką Holland powołany przez noblistkę do Rady Fundacji. Wrocławski Dom Literatury jest również administratorem przyszłej siedziby Fundacji, willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29, podobnie jak dysponentem praw do spuścizny Tymoteusza Karpowicza.

Już w styczniu Wrocławski Dom Literatury wsparł dwie ważne imprezy – został partnerem Paszportów Polityki w kategorii literatura (wręczenie nagrody już 14 stycznia w Warszawie) oraz przekazał oprawiony w ramę oficjalny plakat „Wrocław Miasto Literatury UNESCO” autorstwa Jakuba Kamińskiego z podpisem noblistki Olgi Tokarczuk na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W 2020 roku – poza organizacją wspomnianych wyżej nagród literackich Angelus i Silesius – WDL będzie również kontynuował znane już projekty: Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, konkurs prozatorski Proza nieobca, konkurs na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocławskie Targi Dobrych Książek z nagrodami edytorskimi Pióro Fredry i Dobre Strony oraz stałe cykle spotkań literackich w klubie Proza, tj. „Szkoła gatunku”, „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, „Salon Silesiusa”, „Salon zdobywców”, a także „Słowa z popiołu”. Ponadto w marcu rozpocznie się nowy cykl dyskusji poświęconych katastrofie klimatycznej „Oblicza katastrofy – literatura”, a w kolejnych miesiącach ruszą pilotażowe programy Wrocławia Miasta Literatury UNESCO skierowane do obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, do seniorów i niezależnych księgarzy oraz czytelników.

W 2020 kontynuujemy cykle zapoczątkowane w latach ubiegłych, ale do naszej oferty dołożymy także nowy cykl „Oblicza katastrofy – literatura”. Dotyczyć on będzie tematu katastrofy klimatycznej, która dzieje się na naszych oczach. Doszliśmy do momentu, kiedy nie wypada udawać, że nie widzimy tego co się obecnie dzieje na świecie, zwłaszcza, że literatury dotyczącej tego zagadnienia jest coraz więcej. Zainteresowanie tematem wydaje się być ogromne, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co zaobserwowaliśmy w trakcie spotkań organizowanych w szkołach – tłumaczył dyrektor WDL Irek Grin.

Podczas konferencji Irek Grin wyjaśniał też, jak ważne w ofercie WDL są projekty adresowane do młodzieży: – W 2020 będziemy kontynuować i rozwijać ideę spotkań z pisarzami w szkołach. Ten rodzaj bezpośredniej rozmowy jest obecnie chyba najlepszym sposobem promocji czytelnictwa wśród młodych ludzi. W ubiegłym roku dzięki naszym inicjatywom blisko 2 tys. uczniów miało okazję dyskutować z Filipem Springerem, Elżbietą Cherezińską czy Wojciechem Chmielarzem. W tym roku postaramy się, by wrocławscy licealiści mieli takich okazji jeszcze więcej.

(info WDL)

Dodaj komentarz