Różne Rynek wydawniczy

WOŚP gra z literaturą

W tym przypadku literatura to spotkania z autorami, książki i gadżety z nią związane, choć taki “gadżet” jak medal Nobla w Literaturze każdy, kto para się słowem pisanym, chciałby mieć na własność. Na razie może wystarczyć pozłacana replika tego medalu otrzymanego przez Olgę Tokarczuk i przekazana WOŚP na licytację na Allegro. Jej zakończenie planowane jest na 28 stycznia, a na dzień 11 tego miesiąca najwyższa oferta to 75,1 tys zł. i 40 osób licytujących.

Zgłoszone na aukcje dla WOŚP książki cieszą się z różnym zainteresowaniem – od kilku złotych po kilka tysięcy. Najwyższe miejsce zajmuje książka Donalda Tuska Szczerze z jego autografem – na razie osiągnęła wartość 2 tys. zł (11 osób licytuje), niewiele mniej licytujący dają za Pakiet Literacki od Prezydenta Warszawy; osobie, która wygra, Rafał Trzaskowski osobiście wręczy zestaw pięciu książek – publikacje laureatów 11. i 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego (w tym Mirabelkę Cezarego Harasimowicza i Ucho igielne Wiesława Myśliwskiego). Książka Grzegorza Miecugowa Inny punkt widzenia z autografem tego cenionego i wciąż pozostającego w naszej pamięci dziennikarza osiągnęła cenę 1725,0 zł (13 osób licytuje), Moje psie myśli Jana Nowickiego – tysiąc zł, 11 tomów serii o Lipowie Katarzyna Puzyńskiej – 820,0 zł, tyle samo licytujący dają za zdjęcie młodej i uroczej Anny Dumnej z jej książką Warto mimo wszystko. Powstańców Magdy Łucyny można licytować od 710,0 zł.

Wśród ofert na Allegro nie może zabraknąć książek Olgi Tokarczuk – zbieracze pierwszych wydań książek i miłośnicy autografów maja szansę na zdobycie pierwszego wydania debiutanckiej powieści naszej laureatki Nagrody Nabla Podróż ludzi księgi. Na pierwszej stronie znajdziemy tam dedykacją dla niejakiego Rolanda (artyście i budowniczemu, podróżnikowi i polarnikowi…) z 1993 r.. Książkę licytuje 12 osób, a aktualna cena – 561 zł.

Dla miłośników antykwariatu i historii literatury – rękopis Zaczarowanej dorożki K.I. Gałczyńskiego (potwierdzony pod względem autentyczności przez Ritę Gałczyńską). Na razie licytowany jest od 8 tys. zł. Na miłośników starej prasy czeka oprawiony tygodnik “Światowida” z 1932 roku, a na fascynatów starej Warszawy – zestaw przedwojennych pocztówek.

Tylko jeden autor na Allegro zechciał spotkać się ze swymi czytelnikami – to Kamil Nowak, autor blogu BlogOjciec.pl i autor książki Idealny rodzic nie istnieje – spotkanie z nim licytuje 6 osób, a osiągnięta kwota to 740,0 zł – czyżby jakiś zdesperowany rodzic szukający porady?

Jutro dla WOŚP zagra Dom Aukcyjny DESA Unicum – pod młotek pójdzie prawie 120 dzieł sztuki, w tym te z kolekcji mBanku z obrazem Juliana Fałata na czele, ale też przekazana przez Mariusza Szczygła statuetka Nagrody Literackiej “Nike” 2019 za książkę “Nie ma”. To już druga aukcja Desy Unicum, której wpływy przekazane zostaną Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Przypominamy, że w roku ubiegłym wystawiony na aukcję obraz Józefa Brandta “Jarmark w Bałcie na Podolu” uzyskał rekordową kwotę 1,5 mln zł – to był najdroższy przedmiot wylicytowany na rzecz WOŚP. Jak będzie w tym roku? – zobaczymy w niedzielę 12 stycznia.

Przypominamy – 28. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy “zagra” 12 styczna . Tysiące wolentariuszy WOŚP zbierać będą fundusze w kraju i za granicą na zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej.

(ap)

Dodaj komentarz