Filmy Rynek wydawniczy

W tym roku ekranizacja “Diuny”

Kroniki Diuny (DW REBIS)

Jeszcze jedenaście miesięcy kinomani będą czekać na premierę ekranizacji Diuny – bestsellerowej powieści Franka Herberta, która jest dziś już klasyką science fiction.

Diuna to pustynna planeta Arrakis, jedyne miejsce we wszechświecie, gdzie wydobywany jest melanż – cenna substancję, która nie tylko przedłuża życie, ale również pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Z rozkazu imperatora Shaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają swe największe źródło dochodów – Diuna zostaje oddana w lenno szlachetnemu rodowi Atrydów. Na Arrakis przybywa książę Leto Atryda, lady Jessika oraz ich syn, Paul. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne. Przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe niemal ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i próbuje zdobyć imperialny tron.

Diuna (tytuł oryg. Dune) ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie “Analog Science Fact and Fiction” w latach 1963-64 w ośmiu odcinkach jako Dune World. W 1965 wydawnictwie Chilton wydało ją w formie książkowej. W tym samym roku Frank Herbert otrzymał za nią nagrodę Nebula, a rok później nagrodą Hugo. Powieść odniosła olbrzymi sukces komercyjny, sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy.
Diuna to pierwsza część cyklu powieści Kroniki Diuny.

W Polsce Diuna ukazała się po raz pierwszy w 1985 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Iskry. W latach późniejszych cała sagę Kroniki Diuny wydawały Phantom Press International, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Dom Wydawniczy REBIS.
Na rynku polskim istnieją dwa przekłady tej powieści, jeden autorstwa Marka Marszała, drugi Jerzego Łozińskiego (poprawione edycje pod pseudonimem Ładysław Jerzyński.

Film realizowany jest przez Legendary Pictures / Warner Bros w kooprodukcji Kanada / USA / Węgry / Wielka Brytania. Reżyseruje Denis Villeneuve wg pisanego wspólnie z Ericem Rothem scenariusza.
Denis Villeneuve reżyserował miedzy innymi Nowy początek (2016) poruszający temat kontaktu z pozaziemską cywilizacją miało premierę na festiwalach w Wenecji, Telluride oraz Toronto (film dostał 8 nominacji do Oscara w tym za najlepszy film oraz reżyserię) oraz kontynuację Łowcy androidówBlade Runner 2049 (2017).
Film był kręcony w Budapeszcie (Węgry) oraz w dolinie Wadi Rum (Jordania), Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w Norwegii. Zdjęcia ukończono lipcu 2019 roku.
W rolę Paula Atrydy wcielił się Timothée Chalamet, lady Jesici – Rebecca Ferguson, Zendayi – Chani, diuka Leto Atrydy – Oscar Isaac Hernández, Dyncana Idaho – Jason Momoa, Gurney’a Hallecka – Josh Brolin.

Polska premiera – 18 grudnia tego roku.

Przypominamy, że będzie to już druga adaptacja filmowa Diuny – pierwsza weszła na ekrany kin w 1984 roku w reżyserii i wg scenariusza Davida Lyncha. Film zdobył nagrodę Saturn oraz 5 nominacji. A czym się poszczyci nowa wersja? Zobaczymy.
(info ap)

Dodaj komentarz