Promocje książek Różne

“Alfabet Tyrmanda” – promocja książki Dariusza Pachockiego

Pisarz i publicysta, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX wieku, autor kultowej powieści Zły; decyzją Sejmu RP rok 2020 został ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda.

Włączając się w obchody jubileuszu wydawnictwo MG przygotowało wyjątkową publikację. Książka Alfabet Tyrmanda to zbiór wypowiedzi pisarza stworzony z zapisków, fragmentów notatników, nielicznych wywiadów oraz materiałów archiwalnych. Znakomita część nigdy dotąd nie była publikowana. Wypowiedzi uporządkowane są hasłowo tworząc osobisty alfabet Leopolda Tyrmanda.

Książka ukaże się 15 stycznia 2020 roku nakładem wydawnictwa MG. Z tej okazji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza na spotkanie z Dariuszem Pachockim, autorem książki, który zdradzi szczegóły powstawania Alfabetu Tyrmanda.

Spotkanie odbędzie się 22 stycznia (środa) o godzinie 19:00 w siedzibie głównej Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.


Leopold Tyrmand wrócił do powojennej Polski z własnej woli. Jednak szybko okazało się, że nowa rzeczywistość tłamsi go zarówno literacko jak i osobowościowo. W połowie lat 60. wyjechał z kraju, podróżował po Europie, a następnie osiadł w Stanach Zjednoczonych.

Literacka aktywność pisarza zamyka się w czterech dekadach. Wypowiedzi i zapiski zawarte w Alfabecie Tyrmanda dokumentują niemal cały ten okres. Pochodzą ze źródeł, wśród których znalazły się wywiady prasowe, niepublikowane notatniki czy materiały służb PRL pozyskane z podsłuchu. Wśród wypowiedzi pisarza znalazły się bezkompromisowe oceny ludzi kultury i osób u władzy, a także społeczno-polityczne diagnozy, migawki z peerelowskiej rzeczywistości czy wrażenia z podróży po Europie i USA.

Tyrmandowi nieobce było hasłowe porządkowanie wypowiedzi. Dowodzi tego książka Zapiski dyletanta, która stała się konstrukcyjnym wzorem dla Dariusza Pachockiego. Podejmując lekturę Alfabetu Tyrmanda czytelnik wychodzi na spotkanie z obliczem pisarza, którego zupełnie się nie spodziewa.

Publikacji towarzyszy obszerny materiał graficzny począwszy od prywatnych zdjęć Tyrmanda, poprzez przedruki dokumentów i listów.

Dariusz Pachocki – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Edytor dzieł Edwarda Stachury, Józefa Czechowicza, Bolesława Leśmiana, Stanisława Czycza, Władysława Broniewskiego. Autor tekstów z zakresu krytyki tekstu, krytyki literackiej i literaturoznawstwa.

Spotkanie organizowane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz wydawnictwo MG.

(info Muzeum Literatury)

Dodaj komentarz