Wystawą „GOMBROWICZ” Muzeum Witolda Gombrowicza kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza. Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zatem biblioteka Uczelni jest doskonałym miejscem dla premiery wystawy poświęconej autorowi „Kosmosu”.
Później ekspozycja będzie „podróżować” po Polsce, „odwiedzając” nie tylko miejsca związane z biografią pisarza. Organizatorzy chcą ją pokazać m.in. w Radomiu, Kielcach, Lublinie, Gdyni, jak również w Vence na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowany.
Scenariusz ekspozycji przygotowali Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, autorem koncepcji plastycznej jest Adam Orlewicz. W ekspozycji wykorzystano fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Wystawa składa się głównie z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora Ferdydurke oraz świetnie wybrane fotografie. Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliła uzyskać ciekawy artystycznie efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, a partnerem Uniwersytet Warszawski i Biblioteka Uniwersytecka.
Otwarcie ekspozycji odbędzie się 23 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w pasażu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. Fragmenty tekstów pisarza przeczyta Mariusz Bonaszewski – aktor mający na swoim koncie m.in. rolę w „Kosmosie” w reżyserii Jerzego Jarockiego, zagra Jerzy Małek – trębacz, kompozytor, producent, a także wykładowca w gdańskiej Akademii Muzycznej. Sama wystawa usytuowana zostanie w holu katalogowym. Będzie można ją oglądać do końca marca, w godzinach pracy biblioteki.
Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, można ją będzie oglądać do końca marca tego roku.
(info Muzeum Literatury)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.