Drukarnie cyfrowe

Nowe inwestycje w drukarni cyfrowej OSDW Azymut

Miniony rok był dla drukarni cyfrowej OSDW Azymut z Łodzi, należącej do jednego z liderów na krajowym rynku dystrybucji książek, okresem wzmożonych inwestycji w nowe rozwiązania. Ich celem była automatyzacja procesów wytwórczych, zwiększenie wydajności i podniesienie jakości realizowanej produkcji dziełowej. Wśród innowacyjnych maszyn, jakie rozpoczęły tu pracę, znalazły się m.in. dwa w pełni zautomatyzowane urządzenia Müller Martini, dedykowane wytwarzaniu książek w technologii cyfrowej: linia do oprawy prostej Vareo oraz trójnóż InfiniTrim. Jak podkreśla dostawca, Azymut jest pierwszym w Polsce, jak też w tej części Europy Środkowo-Wschodniej, użytkownikiem konfiguracji uwzględniającej oba te rozwiązania.


Wdrożenie obu maszyn to część planu inwestycyjnego, realizowanego przez OSDW Azymut od 2018 roku. Jego pomysłodawcą jest Maciej Szymański – dyrektor drukarni cyfrowej OSDW Azymut, który tak tłumaczy proces decyzyjny związany z pojawieniem się w firmie m.in. nowych rozwiązań Müller Martini: „Przyjęte przez nas założenia były bardzo wyraźne: dwukrotne zwiększenie wydajności w druku i oprawie miękkiej, wprowadzenie koloru, możliwość stosowania podłoży powlekanych, wreszcie – zwiększona automatyzacja procesów produkcyjnych, także w kontekście lepszej współpracy z naszym magazynem w Strykowie. Kolejnym etapem był wybór właściwych partnerów – przyjęliśmy założenie, że dostawcy mają reprezentować najwyższą półkę światową pod względem jakości i wydajności. Firma Müller Martini spełniła wszystkie warunki: okazała się najlepszym dostawcą poszukiwanych przez nas, zaawansowanych rozwiązań do oprawy miękkiej i obcinania bloków książkowych”.

Obie maszyny – podobnie jak pozostałe zakupione w ramach planu inwestycyjnego urządzenia drukujące i wykańczające – zostały tu dostarczone w połowie ubiegłego roku, zaś produkcja przy ich zastosowaniu ruszyła pełną parą w ostatnim kwartale 2019 r. Ten wybór – jak zapewnia Maciej Szymański – poprzedziła gruntowna analiza rynkowa, wzbogacona o fachowe doradztwo ze strony Müller Martini: „Zależało nam, by filozofia dostawcy była zbieżna z naszą strategią, także środowiskową. Cieszymy się, że w Müller Martini znaleźliśmy takiego partnera. Pod względem produkcyjnym wdrożenie tych maszyn zlikwidowało ograniczenia w oprawie miękkiej pod względem stosowanych wcześniej formatów książek, grubości grzbietu czy wydajności. Znacząco ograniczyliśmy też ilość generowanych odpadów, gdyż oba urządzenia są bardzo precyzyjne i elastyczne, a także dostosowane zarówno do typowej produkcji „na życzenie” (print-on-demand), jak też do zleceń średnio-, a nawet wysokonakładowych”.

Linia Vareo pozwala na obsługę bardzo obszernego spektrum produktów (pod względem długości, szerokości czy grubości), umożliwiając klejenie w technologii PUR bądź hot melt. Z kolei trójnóż InfiniTrim oferuje zmienność formatów obcinanych „w locie”, eliminując konieczność interwencji operatora w tej części procesu produkcyjnego.

Podejmując decyzję o wyborze dostawcy nowych rozwiązań do introligatorni, firma OSDW Azymut kierowała się – poza wysoką jakością i niezawodnością samych maszyn – także innymi przesłankami: wspomnianą wcześniej ich proekologicznością, jak też kompleksowością obsługi ze strony Müller Martini.

„Cieszymy się, że kierownictwo drukarni zwróciło uwagę na zapewniane przez nas: szybką dostępność serwisu (zdalną lub bezpośrednią) i części zamiennych oraz wsparcie techniczne i organizacyjne. Z kolei proekologiczność naszych rozwiązań przejawia się przede wszystkim w ich energooszczędności (jej zużycie jest tu niższe co najmniej o 20% w stosunku do innych maszyn) i minimalizacji odpadu rozruchowego niemal do zera, jak też ze wzajemnej kompatybilności różnych urządzeń zakupionych przez Azymut. Tu zaś dochodzimy do kolejnego aspektu tej inwestycji: zbieżności z realizowaną przez nas polityką „Finishing 4.0”, będącą częścią strategii Przemysłu 4.0.
Rozwiązania bazujące na założeniach „Finishing 4.0” mają zapewnić jak największą płynność produkcji, zoptymalizować procesy realizowane przez drukarnię oraz wkomponować dostarczane przez nas urządzenia w cały workflow klienta. Funkcjonalność i automatyzacja naszych rozwiązań, sterowanie – poprzez system Connex – na bazie kodów generowanych na wcześniejszych etapach pozwala na ich bezproblemowe wpięcie w kompleksowy system produkcyjny, działający w drukarni. Connex potrafi zarządzać wszystkimi procesami, od druku po oprawę, maksymalizując wydajność i minimalizując odpad produkcyjny” – mówi Jacek Kobyliński.
(info wg PAI, na zdjęciu: Maciej Szymański (z lewej) i Jacek Kobyliński)

Dodaj komentarz