Konkursy Różne

Konkurs Historia Zebrana – etap finałowy

Rozpoczął się finałowy etap Historii Zebranej – konkursu organizowanego przez portale Histmag.org oraz Granice.pl. Celem finału jest wybór najlepszych publikacji o tematyce historycznej 2019 roku.
Historia Zebrana to plebiscyt wyróżniający się sposobem przeprowadzenia głosowania – wyboru dokonują osobno Internauci w powszechnym głosowaniu oraz wyspecjalizowane jury. Podczas głosowania oddano blisko 3,5 tysiąca głosów.

Najlepsze książki historyczne wyłaniane są w trzech kategoriach: W rolach głównych, Okiem badacza, Historia niebanalna.

Mamy już werdykty dla II półrocza 2019 roku w obu grupach głosujących!

Internauci uznali za najbardziej wartościowe następujące książki:


1. 1989 (Silesia Progress) [kat. W rolach głównych]
Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów. 1989 to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju – opisuje książkę jej wydawca.

2. Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy (Wyd. Poznańskie) [kat. Okiem badacza]
Książka Edith Sheffer niewątpliwie poszerza horyzonty i ukazuje temat tabu działań w Trzeciej Rzeczy przed i podczas II wojny światowej. Pozycja bibliograficzna zarówno dla historyka, pasjonata historii, jak i laika, chcącego zgłębić wiedzę na omawiany temat. Wartościowa przede wszystkim dla osób dorosłych, ale także dla młodzieży chcącej zrozumieć, do czego może posunąć się człowiek – napisała w recenzji opublikowanej w portalu Histmag.org Judyta Ostapiak-Jagodzińska.

3. Klucz Życia (Oficyna Wydawnicza Atut) [kat. Historia niebanalna]
– Klucz Życia to powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Jest ona syntezą długoletnich analiz wiedzy nie tylko archeologicznej. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie (cytat z opisu wydawniczego książki).


Z kolei jurorzy wybrali pozycje:

1. W poszukiwaniu granic Ameryki (Wyd. Poznańskie) [kat. W rolach głównych]
To wciągająca i niezwykle barwna opowieść o dziejach amerykańskich odkrywców, którzy wzięli udział w ekspedycji mającej na celu eksplorację nieznanych terenów położonych na zachodnim krańcu kontynentu północnoamerykańskiego. Można odnieść wrażenie, że ta spektakularna wyprawa zaginęła gdzieś w mrokach niepamięci. Stephen E. Ambrose restytuuje pamięć o niegdysiejszych bohaterach Ameryki. Narracja jest dynamiczna i sprawnie prowadzona, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie i nie sposób się od niej oderwać. Pozwala na rozniecenie iskry podróżnika w sercu czytelnika. Przypomina nieco antropologiczno-socjologiczne prace Bronisława Malinowskiego – uzasadnia wybór jury Magdalena Mikrut-Majeranek, redaktor naczelna portalu Histmag.org.

2. Wywiad PRL a Watykan 1962-1978 (IPN) [kat. Okiem badacza]
Książka dra Władysława Bułhaka opisuje okres kluczowy dla dziejów Kościoła katolickiego (prace nad Soborem Watykańskim II, jego obrady i ustalenia, pontyfikaty 3 papieży), a z drugiej strony jest to czas apogeum rozwoju systemu komunistycznego i jego ekspansji na świecie. Autor poprzez bardzo solidną kwerendę archiwalną stworzył pracę źródłową przynoszącą czytelnikowi wiedzę o nieznanych do tej pory aspektach działań służb specjalnych PRL. Z drugiej strony książka przedstawia losy Kościoła i jego polskich hierarchów. Czytelnik może się dowiedzieć jak w tych trudnych dla Kościoła czasach był on poddawany kontroli i próbom jego osłabienia. Jak pokazała przyszłość były to działanie nieskuteczne – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

3. Jędruś chłopak ze Lwowa (Wyd. Literatura) [kat. Historia niebanalna]
Andrzej Perepeczko, człowiek o niezwykle ciekawym życiorysie, a jednocześnie autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, zaserwował niebanalną i pełną morałów opowieść autobiograficzną. Ponownie stał się “Jędrusiem, chłopakiem ze Lwowa”, by przypomnieć opowieści i życiowe lekcje, jakie odebrał od swoich najbliższych – rodziców czy dziadka. Teraz to on, już jako dziadek, przekazuje te same wskazówki młodszemu gronu czytelników w formie, w jakiej je zasłyszał przed laty. I choć czasy się zmieniły, uniwersalne prawdy nie przebrzmiały wraz z nimi. Lektura nie tylko dla najmłodszych – opowiada o zwycięskiej pozycji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.


Podczas głosowania oddano blisko 3,5 tysiąca głosów potwierdzonych smsowo lub mailowo, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania.
Do tego, każdy głosujący internauta ma szansę wygrać nagrody książkowe ufundowane przez wydawców. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, można wysłać uzasadnienie swojego wyboru na specjalnego maila.


Jak zagłosować w finale plebiscytu?
1. Zdecyduj, na które książki chcesz zagłosować
2. Zagłosuj używając formularza zgłoszeniowego
3. Potwierdź swój głos mailowo lub darmowym smsem – tylko potwierdzone głosy są zliczane.

Dodatkowo, każdy użytkownik oddający ważny głos w plebiscycie ma szansę wygrania nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie nagrody, to:
– wyślij uzasadnienie swojego wyboru na maila info@historiazebrana.pl, w tytule wpisując „Wybieram”, a w treści: autora i tytuł wybranej pozycji, przekonujące uzasadnienie (liczące do 2 tys. znaków), dlaczego właśnie ta książka powinna zwyciężyć + swoje dane kontaktowe.
– zachęć jak najwięcej osób do zagłosowania, używając specjalnego reflinka lub zapraszając ich do wpisania w formularzu Twojego adresu e-mail/loginu w wortalu Granice.pl.

Głosowanie potrwa do 03.02.2020r.

Dodaj komentarz