Różne Rynek wydawniczy

Rękopis wiersza Victora Hugo odkryto w Hugo College

W Victor Hugo College w Besançon (Francja) odnaleziono rękopis wiersza samego autora Nędzników  – taką informację podało “Le Figaro”.

Chcieliśmy uporządkować archiwum, przejrzeć wszystkie dokumenty, nawet te mniej ważne. W rezultacie nasi pracownicy natknęli się na rarytet – „zapomnianą przez wszystkich” kartkę z wyraźnym podpisem Victora Hugo. Leżała w jednej z szafek między dokumentami i rachunkami. To było w przeddzień Nowego Roku
– powiedział dyrektor szkoły Jean-Jacques Fitot.

Według naukowców rękopis ten ma około 150 lat, jest jednak w bardzo dobrym stanie. Wiersz Les Enfants Pauvres (Biedne dzieci) był już publikowany. Trafił do zbioru Les Voix intérieures (Głosy wewnętrzne) z 1837 roku. W 1868 roku Victor Hugo przekazał rękopis wiersza na loterię na rzecz biednych dzieci w Besançon – rodzinnego miasta pisarza. Później od syna szczęśliwego zdobywcy rękopis odkupił pewien antykwariusz, który w maju 1951 roku odsprzedał go ówczesnemu kierownictwu liceum Victora Hugo w Besançon za sześć tysięcy franków. W 1980 roku liceum zostało przekształcone w koledż. Odpowiednio zabezpieczony rękopis zdobi obecnie ścianę dyrektorskiego biura.

Szkoła w Besançon jest pierwszą we Francji, która przyjęła imię Victora Hugo, dzień po pogrzebie pisarza w 1885 roku.
(info wg La Figaro, zdjęcie: Jean-Jacques Fito)

Dodaj komentarz