Konkursy Konkursy zagraniczne

Jack Fairweather z Nagrodą Book Costa za książkę o rotmistrzu Pileckim

Były korespondent wojenny “Daily Telegraph” i “Washington Post” Jack Fairweathera zdobył nagrodę Costa Bbook 2019 za książkę The Volunteer (wolontariusz) – biografię rotmistrza Witolda Pileckiego. Zwycięzcę ogłosił 28 stycznia Jill McDonald, szef Costa Coffee, podczas ceremonii wręczenia nagród w Quaglino’s w centrum Londynu.


Mówiąc o książce, przewodnicząca Jury Sian Williams powiedziała m.in: Jury jednogłośnie wybrało The Volunteer Jacka Fairweathera. (…) To niesamowita historia; thriller, wygląda na fikcję, a przecież to prawda. (…) To historia, której nikt z nas nie czytał – to niezwykła i ważna książka, którą ludzie muszą przeczytać. (…) W chwili, gdy narasta mowa nienawiści, rośnie przestępczość , narasta antysemityzm jest to głos, który należy usłyszeć i tak długo powtarzać, aż zostanie usłyszany.

Rotmistrz Pilecki dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd zbiegł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. W obozie miał zdobyć wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów i zdobyć informację na temat tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. W latach 1943-1944 służył w AK, wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niemieckiego oflagu VII A w Murnau. Po zakończeniu wojny dołączył do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2. Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do ZSRR. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

The Volunteer ukazał się na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku, jednocześnie po dwóch stronach oceanu. Wersję brytyjską opublikowało wydawnictwo Penguin Random House, a amerykańską – Harper Collins. Obecnie powstaje 7 przekładów biografii pióra Jacka Fairweathera. – Przygotowywane już tłumaczenia książki na polski, holenderski, czeski, rosyjski, litewski, hiszpański i portugalski.

Premiera książki miała miejsce 24 czerwca 2019 roku w polskim konsulacie w Nowym Jorku, później autor wyruszył we współorganizowaną przez Instytut Pileckiego trasę promocyjną obejmującą Waszyngton, Chicago, Londyn i Warszawę.


Jack Fairweather: absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, korespondent “Washington Post” i “Daily Telegraph”, szef biura prasowego tej gazety na Bagdad i Zatokę Perską. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową British Press Award (brytyjski odpowiednik Nagrody Pulitzera). Obecnie mieszka w Vermoncie (USA), gdzie pisze książki historyczne i wychowuje trzy córki. Autor The War of Choice i The Good War.


Costa Book Awards to jedyna znacząca nagroda w Wielkiej Brytanii przyznawana wyłącznie autorom mieszkającym w Wielkiej Brytanii i Irlandii, wybierana jest spośród laureatów książek pięciu kategorii – debiut literacki – powieść, powieść, biografia, poezja i książka dla dzieci.

Pozostałymi zwycięzcami za rok 2019 r w poszczególnych kategoriach są: Middle England Jonathana Coe (powieść), The Confessions of Frannie Langton Sary Collins (debiut), Fleche Mary Jean Chan (poezja) i “sha and the Spirit Bird Jasbinder Bilan (książka dla dzieci).

Nagroda główna to 30 tys. funtów.

(info wg “The Guardian”, MailOnlinie, Instytut Pileckiego)

One thought on “Jack Fairweather z Nagrodą Book Costa za książkę o rotmistrzu Pileckim

Dodaj komentarz