Targi za granicą

Polskie historyczne powieści graficzne na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

30 stycznia na 47. Międzynarodowym Festiwal Komiksu w Angoulême, największym festiwalu komiksowym w Europie, odbył się panel pod tytułem „Polish historical graphic novels” (Polskie historyczne powieści graficzne), w którym wzięli udział Marek Oleksicki oraz Paweł Piechnik.


Marek Oleksicki, autor rysunków do Bradla, powiedział, że promocja polskiej historii przez komiks doskonale się sprawdza, bo jest prostsza i tańsza niż realizacja filmów czy seriali. Jego zdaniem to także szansa na upowszechnianie wiedzy o polskiej historii czasów II wojny światowej, która jest mniej znana niż historia innych krajów z tego okresu. Bradl jest zaplanowany na jeszcze pięć zeszytów (dotychczas ukazały się cztery).

Paweł Piechnik, autor albumu Chleb wolnościowy, opowiadał z kolei o koncepcji tworzenia komiksu dla Muzeum w Majdanku. Praca nad tym projektem, opartym na prawdziwych relacjach więźniów obozu, była dla niego trudnym przeżyciem od strony emocjonalnej. Chleb… planowany był jako tryptyk. Kolejne części miały się rozgrywać w teraźniejszości i przyszłości. Piechnik chciałby kontynuować dzieło we współpracy z Muzeum na Majdanku.

Obaj autorzy podkreślili zaangażowanie muzeów, które były sponsorami ich komiksów, w promocję historii. Celem komiksów było dotarcie do osób młodych, dla których może to być początek zainteresowania historią własnego kraju.

Na pytanie, czy podjęliby się pracy nad innymi projektami komiksów historycznych, Oleksicki odpowiedział, że bardzo chętnie, pod warunkiem że bohaterem będzie równie ciekawa postać jak Kazimierz Leski (czyli komiksowy Bradl), a autorem scenariusza Tobiasz Piątkowski (scenarzysta Bradla). Piechnik z kolei uznał swoją przygodę z komiksem historycznym za wydarzenie jednorazowe, podkreślając że głównym tematem jego twórczości jest człowiek.

Spotkanie poprowadził Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, a jego organizatorami były Instytut Książki, Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Instytut Polski w Paryżu.
(info i zdjęcie IK)

One thought on “Polskie historyczne powieści graficzne na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

Dodaj komentarz