Targi za granicą Targi, festiwale

Instytut Książki na 49. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

Już po raz drugi Instytut Książki gościł podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême, największego festiwalu komiksowego w Europie.


Tym razem IK przygotował dwa stoiska. Pierwsze mieściło się w strefie praw, miejscu dostępnym wyłącznie dla profesjonalistów, przeznaczone na spotkania i rozmowy dot. zakupu praw. Drugie w Le Novueau Monde, pawilonie dla publiczności – drugim co do wielkości na całej imprezie, w którym swoje dzieła prezentują niezależni wydawcy. Na stoisku można spotkać się z polskimi twórcami, którzy prezentowali swe prace. Wśród nich m.in. Przemysław Truściński, Marcin Podolec, Rafał Szłapa, Maria Rostocka, Joanna Karpowicz, Berenika Kołomycka, Bartosz Sztybor, Piotr Nowacki, Wojciech Stefaniec, Marek Turek. Oba stoiska powstały we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym.

Festiwalowi towarzyszyła także wystawa polskiego komiksu (od klasyki po współczesność) zorganizowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znalazły się na niej m.in. prace z albumów promowanych przez IK w katalogach „New Books from Poland”, w tym Niezwyciężonego Rafała Mikołajczaka i Andzi Piotra Mańkowskiego i Przemysława Truścińskiego.

Na stoisku francuskiego wydawcy FLBLB editions gościła z kolei Maria Rostocka ze swoim komiksem Koniec lipca, który znalazł się w oficjalnej selekcji konkursowej festiwalu (wszystkie dzieła z oficjalnej selekcji konkursowej można znaleźć tutaj.

W Angoulême można obejrzeć wystawę poświęcona René Goscinnemu, scenarzyście i autorowi m.in. Mikołajka, Asterixa i Lucky Luke’a.

W tym roku nie mogło zabraknąć akcentów ukraińskich. Były to np. plansze uznanych twórców (m.in. twórcy maskotki festiwalu Lewisa Trondheima przed dworcem kolejowym w Angouleme), a także specjalna strona, na której publikowane są prace nawiązujące do sytuacji na Ukrainie.

Od 2019 roku Angoulême jest Miastem Literatury UNESCO, od 1974 roku przeprowadzane u jest tam międzynarodowy festiwal komiksu.
(źródło Instytut Książki)


Dodaj komentarz