Nowości wydawnicze

Nowość wydawnicza: “Leksykon Dzikich Kobiet” (Wyd. Bosz)

LEKSYKON DZIKICH KOBIET
autorka: Anna Lewicka
ilustracje: Klaudia Migacz
format: 165×235 mm
Lesko 2020


Leksykon Dzikich Kobiet to podróż dookoła świata tropem zmiennokształtnych postaci kobiecych – wędrówka przez archetypy ukazujące nieposkromioną i pierwotną złożoność Dzikiej Kobiety. Podróż ta wiedzie zarówno przez dobrze znane rejony, jak też mało popularne zakątki, z których pochodzą tradycyjne mity, legendy i baśnie.

Wszystkie te historie łączy jeden niezwykły aspekt – zmienność, stanowiąca nieodłączny element kobiecej natury. Na przestrzeni swojego życia kobiety ulegają bowiem ciągłym przemianom, a proces ten obrazuje archetypiczna triada dziewicy, matki i staruchy. Miesięczny cykl kobiety porównywany jest zaś do faz księżyca, pojawiającego się i znikającego na niebie.
Nic dziwnego, że mity i legendy podejmujące wątek zmiennokształtności tak często opowiadają historie postaci kobiecych. Obrazują tajemniczą, nie do końca zrozumiałą naturę, podatną na zmiany, a jednocześnie bardzo pierwotną – związaną z atawistycznymi instynktami. Budzą uczucie będące mieszanką strachu przed nieznanym oraz szacunku i podziwu wobec tego, co duchowe i mistyczne.

Dodaj komentarz