Konkursy Konkursy zagraniczne

Laureat Grand Prix 47. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême – Emmanuel Guibert

Tegorocznym laureatem Grand Prix 47. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême został Francuz Emmanuel Guibert. Wyboru dokonało międzynarodowe jury liczące 1852 twórców komiksów.


Emmanuel Guibert (ur. 1964) ) jest francuskim rysownikiem i scenarzystą, absolwentem École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs. Karierę rozpoczął projektując scenorysy do filmów i klipów wideo, natomiast jako autor komiksów zadebiutował w 1992 albumem Brune, w którym poruszył problemem powstawania nazizmu. Wykonywana w stylu hiperrealistycznym praca zajęła mu siedem lat. W Atelier des Vosges, założonym w 1995 r. przez Frédérica Boileta, poznał komiksowców Didiera Troncheta, Christophema Blaina i Joanna Sfara. Wraz ze Sfarem stworzył historię La fille du professeur o dziewczynie z Londynu, która w 1900 roku zakochała się w żywej egipskiej mumii.

Sławę przyniosła mu trzyczęściowa publikacji (2003) Le Photographe (wykonana wraz z Didierem Lefèvre i Frédéricem Lemercierem), dla której opracował rysunki i scenariusz. Trylogia opowiada o doświadczeniach francuskiego fotoreportera Lefèvre, który w 1986 roku w ramach projektu Lekarze bez granic trafił do ogarniętego wojną Afganistanu (sowiecka interwencja). Praca została przetłumaczona na ponad dziesięć języków; Le Photographe został nagrodzony Prix Essentiel d’Angoulême w 2007 roku, nagrodą Eisnera za najlepszą amerykańską edycję dzieła zagranicznego oraz nagrodą Micheluzzi za najlepszą zagraniczną serię w 2010 roku.

W ubiegłym roku laureatką Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême była Japonka Rumiko Takahashi,a w 2019 Amerykanin Richard Corben.

(info wg “Livres Hebdo”)

Dodaj komentarz